ABD ve KÜRDLER!

ABD 1. Dünya Savasi’ndan günümüze degin bir Kurd politikasi vardi, fakat ABD körfez savasina kadar bagimsiz bir Kürdistan yerine Saddam’dan nasil yakasini siyiracagi ile gecirdi. Körfez savasiyla birlikte Kürdlerde artik ABD’nin gündemindeydi.

Kürdler körfez savasinda ABD’yi destekleyerek Saddam rejimine son vermek istemisler, basarili olamamislar, fakat ABD’nin vaz gecilmez partneri durumunu gelmislerdir. Kürdler,  ABD’nin 2003’te Irak’a yaptigi isgali desteklemis ve ABD’nin bölgede yegane gücü haline gelmislerdir.

Güney Kürdistan’in 36. paralel ve Irak’in Güney’inde Siiler ile 32. pareleldeki hesaplari daha cok Saddam’a karsi ülke icinde bir hareket baslatmayi ve Saddam’i devirmek icindir. Fakat Güney Kürdlerinin korunmaya alinmasiyla özerk Kürdistan’dan bagimsiz bir Kürdistan’a dogru adim atilmistir. ABD’nin bu dönemden itibaren halen bir Kürd bagimsiz devleti planlari olmasada Kürdler kendi devletlerinin temellerini atmayi basarmislardir.

Türkiye, Suriye, Iran ve Irak dörtlüsü her zaman bagimsiz bir Kürdistan’a karsi durmakla kalmamis, Kürdlerin en dogal haklarini dahi tanimamis, Kürdleri ezmis, iskence etmis, sömürmüs, baski altinda tutmuslardir. Fakat gelinen asamada ABD’nin bagimsiz bir Kürd devleti planlarinin oldugunu sezmek mümkündür. Barzani’nin bu yönde aciklamalari dikkatte degerdir. Barzani ABD’ye güvenmese bagimsiz Kürdistan istemini pes pese dile getirmez.

ABD’nin Irak müdahalesi, büyük devletlerinde kismen onayladigi Ankara-Bagdat-Tahran ve Sam hatindan Bagdat’i düsürmüstür. Sam ve Tahran’da ABD’nin hedefindedir. Güney Kürdistan’in bagimsizligi an meselesidir ve tamamiylen ABD’ye baglidir. Güney Kürdlerinin hedefi Irak’in “toprak ve ulus birligi” degil, bagimsiz Kürdistan’dir. ABD’nin korumasi olmadan bagimsiz Kürdistan devletinin ilani zordur. ABD’nin Güney Kürdistan’da güclenen fiili Kürd devletinin bağımsızlık icin uygun konjonktür bekledigi bilinen bir gercektir.

Bugün de Türkiye, Iran ve Suriye’nin bagimsiz bir Kürd devletine karsi olduklari bilinmektedir. Ankara, Bagdat, Sam ve Tahran Washigton’la politika olusturmak zorunda kalmislardir, fakat cikar farkliliklarindan dolayi basarili olduklarini söyleyemeyiz. En cok Ankara kivranip duruyor. TC ABD’nin Iran ve Suriye’ye olasi bir saldirida taraf belirlemek zorunda kalacaktir. TC bir NATO ülkesi olarak tarafini Iran ve Suriye’ye karsi ABD’den yana belirleyecektir.

TC Güney’e girecek mi?

TC Güney’e girerse karsisinda Peshmerge/Gerilla, Irak Ordusu ve ABD’yi bulacaktir. TC’nin gücü Peshmerge/Gerilla, Irak Ordusu ve ABD’ye yetmeyecektir. Türkiye’nin halihazirda yaptigi psikolojik savastir. Türkiye önümüzdeki yillarda Federal Kürd Devleti’ni ve daha ileriki asamalarda da Kuzey’de Kürdlerin demokratik haklarini taniyacaktir. Bu tabii tamamiyle Kürd ulusal hareketine baglidir. ABD Iran’a müdahale icin oradaki PKK’nin gücünü kazanmak istiyor. ABD PKK’yi karsisina degil, yanina almak istiyor. PKK eger tavrini ABD’den yana koyarsa bu Kuzey’ide ileride bagimsizliga götürecek kadar gidecektir. Kuzey’de asil sorunu simdilik PKK’nin anti-amerikanci politikalari olusturuyor. Fakat biliyoruz ki “Demokratik Cumhuriyet” tutmadi, tutmayacak ve PKK’nin önerdigi Konfederalizmde bir utopyadan ibarettir ve DC gibi tutmayacaktir. PKK zaman kaybetmeden ABD ile masaya oturmali, bagimsizligi dayatmalidir.

Türkiye bu güne kadar PKK’ye karsi Güney’de 24 operasyon yapmistir. Türkiye yapsa yapsa yine böylesi operasyonlar yapacak, fakat Hewler, Kerkük ve Dohuk’a kadar inmeyecektir. Buna ABD’nin müsaade edecegini sanmiyorum. Eger ABD buna müsaade ederse o zaman Irak ve Türkiye arasinda bir savas olacaktir, cünkü Kürdistan halihazirda Irak’in bir parcasidir.

Kürdlerin Arap, Fars ve Türklerden cektikleri acilar cok büyüktür, bu nedenle Kürdlerin bu halklar ile kardesliginden bahsetmek gercekci olmamaktadir. Arap, Farslar ve Türkler Kürdlerin kardesleri degil, en kötü komsularidir.

Kuzeyi’de Güney’lestirmek elimizdedir.

ABD’nin Iran ve Suriye’ye saldirmasiyla PKK’de taraf belirlemek zorundadir. PKK ya ABD-ISRAIL -KÜRDISTAN ücgenini, ya da Suriye ve Iran’i destekleyecek. Bunun ortasi yoktur.

PKK’nin Iran ve Suriye’den yana anti-ABD blokunu desteklemesini hic akli basinda bir Kürd kabul edemez, etmemelidir. PKK düsmani degil partnerimiz olan ABD’yi desteklemelidir.

Alan Lezan, Berlin 4. Mart 2006

Reklamlar

2 Yanıt to “ABD ve KÜRDLER!”

 1. Fatih Turkoglu Says:

  “ABD Iran’a müdahale icin oradaki PKK’nin gücünü kazanmak istiyor.”

  Bu cumleden sonrasini okumadim…cok guzel analiz tebrikler!

 2. Dersim Kalan Says:

  Degerli Alan,
  yukaridaki yazini okudumdugumda Kurdistan’da Kurd Halkimizin arkasinda gercek bir gucun veya dunyada bir ulkenin olusmasi gerekirken yanliz olan ve sadece kendi halkiyla bas basa kalan Kurdlerin dunyada sahipsiz olmalari bugun gordugumuz gibi halen birlik ve beraberligi saglamadigimizda tek kalan
  bu halkin cilesini kurtulusu Halkimizin tek yumruk olarak savasmasidir. Kurtulusumuz sadece savasarak olusacagina inaniyorum. Kimse bu topraklarimizi buyurun alin demiyecekler onlarin hepsi hikayedir, kardesligi ve barisi sevenler yaniliyor cunku dusmanla kardes olmiyacagimiza gore birlik ve beraber olusturdugumuzda kazanacagiz yaziniza ve size tebrikler.


Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: