Bagimsizliga Kadar Savas!

PKK ve onun sahsinda bazi Kuzey-Kürdleri TC’ye artik baris dillenmekten vazgecsinler. Taleplerini dise dis mücadele ile dayatip, zor ile söküp alsinlar. TC “Demokratik Cumhuriyet”‘ (DC) istemiyor mu, o zaman Kuzey Kürdleri Ankara’dan vazgecsinler rotayi Kerkük ve Musul’a cevirsinler. Ankara’dan Kürtlere 83 yildan beri zaten baski, zulüm, iskence, kan ve ölüm geldi. Bundan sonra da tüm bunlardan baska birsey gelmeyecektir. Cekmedigimiz aci ve iskenceler kalmadi.

Ya Kerkük ve Musul’un bize ne zarari oldu? Kürdler acisindan ne varsa oradadir. Kerkük ve Musul Kürdistan’in kalbidir. PKK neden Kerkük ve Musul’a degil de Ankara’ya gönül bagliyor anlamak isterim. Kerkük ve Musul’dakiler bizim kardeslerimiz, TC ise en azili düsmanimizdir.

ABD/Israil dahil Bati’nin hic bir ülkesi bugüne kadar ne Kürd bayragini, ne dilini, kültürünü yasakladilar ne de bölgeyi isgal edip halkimiza iskence, hakaret ve baski uyguladilar. Onlar Kürdlere hak ariyorsunuz diye iskence yapmadilar, yerinden yurdundan kovmadilar, sürgüne zorlamadilar.

 

ABD/Israil TC’yi, PKK’ya karsi desteklemislerdir. PKK’de onlar ile hic bir zaman dostana bir cizgi icerisinde degildi. Yani sucu hep baskalarinda degil, biraz da kendimizde aramak gerekiyor.

ABD ve Israil’e dayali KDP/YNK ile Kürdistan’da sömürü bitmez ama bir orta-sinif yaratmak, kendi ic dinamigiyle bir milli burjuvazi gelistirmek mümkündür. Milli burjuvazi feodalizmi cözer, feodalizm cözüldükce kapitalizm gelisir ve kapitalizm gelistikce de sinif bilinci gelisir ve sürec icerisinde en demokratik toplum olusur. Zaten Kürdistan’da radikal dinci, fasist ya da asiri sagci parti olmadigindan Kürdistan böylesi demokratik bir topluma bölgede tek adaydir. Yani demokrasi Kürdler üzeri Orta Dogu’ya getirilecektir.

Tek, tek ülkelerde sosyalizm mümkün olmadigina göre PKK en azili düsmani, fasist TC ile birleserek ne yapmak istiyor? Alt-Emperyalist bir ülke mi yaratmak istiyor? TC DC’yi istemiyor. Bunu anlamak neden o kadar zor oluyor? Alternatif olarak ulusal cizgiye gelmek varken yerinde sayip durmanin ne anlami var? 8 yil „baris” denildi, Türkler yine de imha ve inkar politikasindan bir adim geri atmadi.

Kuzey Kürdistan’da Dicle ve Firat, yani su vardir. Ilerki asamalarda su petrolden daha önemli bir konuma gelecektir. Güney’de ise petrol vardir. Bu zenginlik kaynaklari Kürdlerin basini ileride de agirtacaktir. Onun icin simdiden bu zenginlik kaynaklarini garanti altina almak gerekiyor. Kerkuk, Musul, Firat – Dicle Kürdistan’dir. Hic bir sömürgeci gücün bu kaynaklar üzerinde hakki yoktur.

Bu nedenle arkasinda ABD ve Israil’i alan Kürdler asla Israil ve Filistin ile kiyaslanamaz. Cünkü Türkiye’yi destekleyecek Arap ülkeleri yoktur. Türkiye eger savas acmaya kalkarsa kendisini destekleyen bir ABD vardi onu da karsisinda bulacaktir. Sadece onu mu? Bütün NATO ülkerini karsisinda bulacak ve Orta Dogu’da cüceleserek yanliz kalacaktir. Iran zaten cücelesmistir. Irakta olup bitenleri gören Iran yerinde kimildamayacaktir. Yani Iran, Türkiye ve Suriye ile birlesse dahi sansi yoktur. Cünkü ABD’ye karsi Orta Dogu’da hic bir kücük devlet dayanmaz!

Eger Kürdler gercekten ABD ve Israil’in destegini alabilirlerse, (ki bu mümkün gözüküyor, Israil kendi güvenligi icinde olsa bunu istiyor) Kürdler bu firsati degerlendirmelidirler. Yahudilerin acisi Kürdlerin acisindan az degildir. Bu iki halkin birlesmesi Filistin-Israil probleminide cözer, cünkü böylelikle dengeler olusmustur. Kürdler ve Yahudiler kendilerine yapilanlari diger halklara yaptirmazlar. Filistin bir istisnadir ve olan Yahudi sagcilarin eliyle oluyor. Yine bügüne kadar Filistin’de olanlar korkudandi. Israil halki korkmadan Orta Dogu’da yasayabilmelidir.

Gerekirse eger Yahudi kültüründen Kürd insanlarimiz Kürdistan topraklarina yerlestirilebiliriz. Kürdistan’in cografyasi büyüktür ve her Kürd’e ve diasporada yasamak istemeyen Yahudilere yeterince yer vardir.

Kürdler eger Yahudiler ile birlesir bagimsizligini, yani Arap, Fars ve Türklerden ayrilma hakkini kullanirlarsa, statükoculuk kirilacagindan, dengeler olusacagindan Orta Dogu’ya sukunet ancak ondan sonra gelecektir. Lanetli Lozan antlasmasi yirtilmadigi sürece bu kavga daha cok uzun sürecektir. Cünkü Kürdlerin belli bir kesimi yabanci boyundurugu altinda yasamayi asla kabul etmeyeceklerdir. Özgür ve Demokratik bir Kürdistan bölgede demokrasinin önünü tamamiylen acacak, bölge insanlarina refah getirecek, baski ve zulüme ebediyen son verecektir. Sadece bu nedenle olsa dahi özgür ve bagimsiz bir Kürdistan olmalidir. Kürdler bir topluluk degil bir halktir, dünyada hic bir statüsü olmayan tek bir ulustur. Bu nedenle Kürtlerin belli bir statüye kavusturulmasi olmazsa olmazdir.

TC, DC’yi kabullense dahi her onurlu Kürt bir gün mutlaka yabanci egemenligine son verilmesini isteyecektir. TC’nin korkusuda zaten budur ve haklidir. Kürdler özünde TC ile yasamak istemiyorlar, cünkü TC’nin askerlerinin, ögretmenlerinin, memurlarinin Kürdistan’da kaybettigi hic bir seyleri yoktur. Kürdistan kendi basina bir ülkedir ve bu ülke Türkiye, Iran, Irak ve Suriye tarafindan isgal ve ilhak edilmistir. Bu isgal son bulmadigi sürece sömürgecilige karsi mücadele muhakkak devam edecektir.

KÜRDISTAN SORUNU Orta-Dogu’nun kuskusuz en büyük sorunudur. Sömürgeciler bu sorunu zor yolu ile cözemezler. Bunu yapabilmesi icin büyük katliamlara girerek bütün Kürdleri yok etmeleri gerekiyor. Bu da uzay iletisim caginda mümkün degildir. Generaller;  “Eger Bati olmasaydi biz bunlarin isini bir günde bitiririz!” diyorlarsada yaniliyorlar, cünkü PKK hareketi ne ilk ne de son olacaktir. Bu hareket bilindigi gibi 51. sidir. Generaller özgürlük askinin ne oldugunu bilmedikleri icin öyle basit konusabilirler. Sokrates “Günessiz kalmis bir dünya, icinde ifade özgürlügü bulunmayan bir Cumhuriyet’ten daha iyidir” diyordu. Er veya gec kürdlerde bagimsizligina, özgürlügüne kavusacaklardir. Cünkü özgürlük ve bagimsizliktan baska degerli hic bir sey yoktur.

Atatürk Sevr Antlasmasini yirtip atmak ile büyük bir hatta yapti ve bu hatanin düzeltilmesi icin hepimize büyük görevler düsüyor. Lanetli Lozan antlasmasindan kaynaklanan bu problem daha fazla kan dökülmeden hemen düzeltilmelidir diyecegim ama TC betonkafalilari anlamak istemiyorlar. Demek ki 50 bin kisinin ölümü daha yetmemis. Canavarlar daha cok kan istiyorlar. Ama Kürdler provokasyona gelmeyeceklerdir. Herseyin bir zamani vardir. Kürdler ilkin bogazina kadar silahlanacaklardir. ABD ve Israil’de silah mi yok? Büyük bir ordu olsunlar ve beklesinler. Kimseye karismasinlar. Üstüne geleni ve bölgesini terk etmiyenide tepe takla disari atsinlar. Eger onlar sana sidetten baska bir yol birakmiyorlarsa ne yapacaksin? Zulme, iskenceye, sömürüye, baskiya evet mi diyeceksin? Hayir!!! Bu savas Kürdistan bagimsizlasana ve yabanci egemenligine son verilene dek dise dis devam edecektir.

Alan Lezan, Berlin 28 Ağustos 2004 15:34:37


Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: