Kürd Ulusal Kurtulus Hareketinde PKK!

Bu yazida amacim PKK’nin tarihini yazmak degildir. PKK’nin üzerine cok yazilip söyleniliyor. Kürdlerde üzerine en cok tartisilan parti belkide PKK’dir. Kisaca deginmek gerekirse; Sayin Besikci’nin de deyisiyle, PKK Kürdistan’daki TC’nin baski, sömürü ve zulmüne dur demek icin 1984 yilinda ilk kursunu sikmistir. Ve bu ilk Kursun sonucu savas 15 sene devam etmis, PKK bahane edilerek Kürdistan’in cografyasi darmadagan edilmis, milyonlarca insan sürgüne zorlanmis, onbinlerce öldürülmüs, iskence edilmis, diski yedirilmis olmadik eziyetler cektirilmistir.Kimine göre tüm bunlarin nedeni PKK’dir. Eger PKK olmasaydi tüm bunlar olmayacakti. Bu elbette bir yanilsamadir. Kürdistan’da ayaklanmalar PKK ile baslamadi. Asil suclular her zaman oldugu gibi sömürgecilerdir. Eger Türkler, Araplar ve Farslar Kürdistan’i sömürgelestirmeseydiler tüm bunlar olmayacakti. PKK sadece sömürgecilerin baskisina, sömürü ve zulmüne karsi özgürlük ve bagimsizlik icin bir isyandir. PKK’nin verdigi mücadele her yönüyle mesrudur.

PKK 70’li yillardan günümüze dek Kürdleri 15 sene örgütledi ve 15 senede savastirdi. Öyleki PKK 15 sene icerisinde TC’nin 80 yillik asimilasyon politikalarini yerle bir etti, savasi Kürdlerin kalbinde kazandi ve TC’nin korkulu rüyasi haline geldi.

Öcalan kacirilisindan hemen sonra imralida „Demokratik Cumhuriyet” tezlerini gelistirdi. Amac komployu bosa cikarmak, Türk ve Kürt savasina milliyetci bazda son vermekti. Öcalan’in bu durusu kimine göre teslimiyet, ihanet olarak degerlendirildi ve Öcalan hain ilan edildi. Öcalan „Demokratik Cumhuriyet” tezleri ile „kendi” Kürdlerini TC’ye entegre etmeye calisiyor ve otonomi, federasyon, özerklik ve daha düne kadar yillarca savundugu bagimsiz Kürdistan gibi her türlü olusuma karsi cikiyor. Öcalan’da biliyorki „Demokratik Cumhuriyet” ile Kürdistan’da sömürgecilige, aclik, susuzluk, sefalete son verilmiyecektir. Bu nedenle bende „Demokratik Cumhuriyt”i basindan beri reddettim.

PKK’nin Kürdistan özgürlük hareketinde yeri kuskusuz büyüktür. PKK bütün hata ve zaaflari ile bizim tarihimizdir. Bu tarihe biz elestirel sahip cikacagiz.

Dikkat ederseniz devletin resmi kalemsörlerinin tek isi DC’ye ragmen halen PKK’ye saldirmaktir. Onlar hic bir zaman PKK’nin yasallasmasini, legal alanda calismasini istemediler. Onlar daimi PKK’yi kriminalize etmek ile ugrastilar ve böylece kendilerine göre sorunu cözecegini düsündüler. Bence bu tavir ayni zamanda Kürdleri ahmak yerine koymak oldu. Sanki PKK’yi destekleyen Kürdler PKK’nin ne oldugunu bilmiyorlardi da, onlardan ögreneceklerdi.

Bu gazeteci Askerler resmi devlet ideolojisini savunuyorlar. PKK ve Kürdlere karsi bir sürü yazi yaziyorlar ama hic birisi Kürdlerin acilarini, sikintilarini ve sorunlarini dile getiren bir tek yazi yazmiyorlar. Peki bunlar böyle nasil cözecek Kürd sorununu? Bunlara karsin PKK Kürdler ile ilgileniyor, onlari egitiyor, gelistiriyor vs. Soruyorum bunlara; Insanlarin uzaya acildigi bir dönemde nasil olurda Kürdlerin yüzde 80’i okuma yazma bilmez? Aclik, susuzluk, sefalet Kürdistan’da had safhada. Bunun nedenleri üzerine hic düsündünüz mü? Nasil olurda Kürdler zengin bölgelerinde fakirlik icerisinde yasiyorlar? Kürdlerde diger insanlar gibi insan degil mi?

Sizde hic mi vicdan azabi yok? Cecenistani’i, Kosovo’yu görürsünüz, kapinizin önünde Kürdleri görmezsiniz. Olacak is mi bu?

TC ve yardakcilari basindan beri PKK’ye terörist diyerek Kürd sorununu yok dediler, terörizm var dediler. Bu tutum kendini kandirmaktan öteye gecmedi. Demirel kendisi dahi biz 28 Kürd ayaklanmasini bastirdik, 29’cuyuda bastiracagiz diyordu. Ama 29’un devaminin gelecegini hesaba katmiyordu. Kisaca PKK Kürt ulusal hareketinde ne bir ilktir, ne de son olacaktir. Sömürgecilik, baski, sömürü ve zulüm Kürdistan’da oldugu müddetce, sorunun özü cözülmedikce daha cok PKK’lar gelip gidecektir.

Alan Lezan, Berlin – 29. Ocak 2005

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: