Milliyetçilik ve Irkçılık

 

“Milliyetçilik kendilerini birleştiren dil, tarih veya kültür bağlarından bir üstyapı oluşturabilmiş sosyal birikimlerin adı olan millet veya ulus olarak tanımlanan bir topluluğun yaşama ve ilerleme ülküsünün toplumların ve insanlığın gelişmesini sağladığına inanan görüştür.” (Wikipedia)

İster sağcı, ister solcu, isterse dinci olsun, devlet ve toprak talebi olan herkes otomatikman milliyetçidir.

“Irkçılık genel olarak çeşitli insan ırkları arasındaki biyolojik farklılıkların kültürel veya bireysel meseleleri de tayin etmesi gerektiğine ve doğal sebeplerle bir ırkın (çoğunlukla kendi ırkının) diğerlerinden üstün olduğuna ve diğerlerine hükmetmeye hakkı olduğuna duyulan inanç veya bu değerleri kabul eden doktrindir. Irkçılık genel hatlarıyla incelendiğinde kendi kanını taşıyan, aynı dili konuşan ve aynı soydan gelenlerin başka soylardan gelenleri aşağılaması olarak algılanır.” (Wikipedia)

Atatürk, Hitler, Mussolini, Franko örneğin birer faşist ve ırkçıydılar.

“Ne mutlu Türk’üm diyene!”, “Türkiye Türklerindir!” ya da “Bir Türk dünyaya bedeldir!” diyenler örneğin ırkçıdırlar.

Kürdler milliyetçidir ama ırkçı değiller. Çünkü Kürdlerin devlet ve toprak talebi var ama milletini diğer milletlerden üstün, en iyi, en güzel olduğunu söylemiyorlar, bilakis diğer milletlerle eşit haklar istiyorlar.

Kürd milliyetçiliğinin ırkçılık olduğunu söyleyenler, Kürdleri bilinçli olarak bağımsızlık yolunda saptırmak, caydırmak için söylüyorlar. Kürdlerde MHP veya Naziler gibi ırkçı parti yoktur.

İsmail Beşikçi şunları söylüyor: “Milliyetçiliğin iyisi yoktur, her türlü milliyetçilik kötüdür, her türlü milliyetçiliğe karşıyız, etnik milliyetçiliğe karşıyız, her etnik bir guruba devlet gerekmez sözleri Kürdler için, Kürdleri, Kürd hareketini durdurmak için icat edilmiş sözlerdir.”

Milliyetçilik çağında bir millet milliyetçi olmazsa, başka milliyetçiliklerin oyuncağı olmaya mahkûmdur. Milli ordusunu kuramayan bir millet milli birliğini kuramaz. Milli birliğini kuramayan bir millet milli devletini kuramaz.

%d blogcu bunu beğendi: