PKK ve KDP neden ortak hareket etmiyorlar?

Bazı arkadaşlar neden PKK ve KDP ortak hareket etmiyorlar diyorlar. Kürdlerin dört parçada ortak hareket etmesini, yani bütün ulusalcı partiler arası ittifakı isteyen biri olarak kısaca sunu söyleyebilirim:

PKK;

 1. Bağımsızlığa, federasyonlaşmaya ve Kürd devletinin kurulmasına karşıdır.
 2. Kürdistan’ı kantonlara çevirirken, Filistinlilerin devlet kurmasını destekliyor.
 3. Kendi denetiminde birliği istemesi özünde birliği engellemek içindir. Hiçbir ulus tek bir partinin taraftarı veya emri altında olmaz çünkü. Bunu diktatörlük uygulayan Komünistler dahi başaramadığı gibi tüm diktatörlerin benzer faaliyetleri hüsranla bitmiştir.
 4. Kürdistani Ulusal Kongresi’ni ister görünse de çoğunluğu elinde tutup Kürdleri, İran/Türkiye çizgisine yönlendirmek istiyor.
 5. Arap/Fars/Türk devletlerine karşı çıkmıyor, onları sevip sayıyor ama Kürd devletine karşı çıkıyor.
 6. Rojava başta olmak üzere; Kerkük, Şıngal, Süleymaniye’yi de kanton yaparak bu Kürd şehirlerini Kürdistan yerine, Irak’a dâhil etmek istiyor.
 7. Güney devletimizin yedeği olması yerine, İran’ın, Suriye’nin, Türkiye’nin yedeği durumunda.
 8. Eylemlerinde brakuji siyasetini temel almaktadır.
 9. Saldırmadığı ve savaşmadığı Kürd örgütü kalmadı.
 10. Kürd kazanımlarını hedef alan dört sömürgeci, işgalci ülkenin taşeronluğunu üstlenmiş durumundadır.
 11. En kötüsü PKK dünyada teröristler listesindedir ve Kürdleri terörist yaptı.

Bana göre PKK’nin artık Kürdler ile ilgili, yani “milli” hiçbir talebi yoktur ve PKK maalesef Türkleştirme projesi olaraktan düşmana hizmet ediyor.

Kısaca: Yukarıda görüldüğü gibi PKK ile KDP arasında hiç ORTAK bir yön yok. KDP nasıl PKK ile ortak hareket etsin? PKK “Biz Kürd halkının federasyonlaşma ve bağımsızlık dâhil, tüm milli haklarını savunuyor ve mücadele ediyoruz derse ve teröristler listesinde çıkarsa; ancak ondan sonra PKK ve KDP arasında bir ORTAKLIK söz konusu olabilir. Aksi takdirde mümkün değil.

NOT: Kimse bana “şehit” edebiyatıyla gelmesin. Bizim ailemizden de PKK’ya katılıp ölen iki gencecik insanimiz var. Düşünüyorum da eğer PKK (Öcalan) simdi “Biz hiçbir şey istemiyoruz!” diyorlarsa binlerce insanımız neden dağlara çıkıp öldü? Bu soruyu bütün PKK militan ve sempatizanlarına soruyorum!

Alan Lezan | 14.03.2017

 

%d blogcu bunu beğendi: