Self – determination ve Terörizm!

Terror latince bir kelime olup korku salarak yapilan eylemlere denilir. Terrere = dehset icinde birakmak anlamina geliyor. Terrörizm ise politik amacina ulasmak icin yapilan bireysel eylemlerin sistemlestirilmesine denilir..

Birlesmis Milletler’in 14.Aralik 1960’da 1514 (XV) kararina göre;

“2. Bütün halklarin kendi kaderini kendilerinin tayin etme hakki vardir; o hakka binaen serbest bir sekilde siyasi statülerini tespit ederler ve ekonomik, sosyal ve kültürel gelismelerini serbestce takip ederler.

4. Bagimli milletlerin tam bagimsizlik haklarini barisci bir sekilde ve serbestce kullanmalarina imkân vermek için, onlarin aleyhine yöneltilmis olan bütün silahli hareketler veya her çesit baskici tedbirler sona erecektir; ve millî ülkelerin bütünlügüne saygi gösterilecektir.” (Bkz:http://www.un.org.tr/)

Ve karar 2708 (XXV)’e göre de „…sömürge ülkelerin bagimsizliklarini ve özgürlüklerini engelleyen sömürgecilere karsi ELINDE OLAN BÜTÜN OLANAKLAR ILE SAVUNMA HAKKI vardir…” denilmektedir. (abc)

Self-determination Woodrow Wilson’in 14 noktali bildirisiyle 1. Dünya savasi sonrasi halklar arasinda barisi saglamak icin devreye girmis ve bir halkin kendi kaderini kendisi tayin etmeye denilir. Bu hak azinlik ve topluluklara degil, halklara taninan bir haktir. Self-determination’un özü siyasi esitliktir. Birinci dünya savasi sonrasinda günümüze dek bir cok halk bu hakki kullanarak bagimsizlastilar.

Kürd Ulusal Hareketi yukarida da görüldügü gibi bastan sona hakli ve mesrudur. Bir Taxi dahi kacirmayan Ulusal Hareketi’ne terörist demenin hukuksal hic bir zemini yoktur. Hak aramak terörizm degildir.

Alan Lezan, Berlin – 21. Mayıs 2004 20:08:24

%d blogcu bunu beğendi: