Özgürlük Direniscileri „Aptal“ mi dir?

Bilindigi gibi insanlik tarihi savaslar tarihidir. Bu savaslarin bazilari hakli, bazilari ise haksizdir. Emperyalist pazar paylasim savaslari haksiz savaslar oldugundan karsi duruyoruz. Ama örnegin kölelerin, ezilenlerin kurtulusu icin verilen savaslar hakli savaslardir. Tüm bunlarin yaninda Saddam  ve Hitler gibi despotlari yok etmek icin verilen yine hakli savaslar vardir. Pazar paylasim savaslari haric sömürüye, zulme ve baskiya karsi verilen savaslarin hepsi mecburiyetten olmustur, yani zevkten degil. Hangi insan bile bile ölüme gitmek ister? Gandi’nin Hindistan’da Ingiliz sömürgecilerine karsi yaptigi ayaklanma tamamen siddeti reddetmesine ragmen binlerce insan yine de öldürülmüstür.

1806, Baban Asireti, Abdurrahman Pasa İsyani’ndan bugüne kadar Kürdistan’da tam 50 tane ayaklanma, yani direnis olmustur. Simdi kim kalkip bu direnisler haksizdi, ya da yanlisti diyebilir? Bu direnislerin hepsinin olmasi tamemen hakli ve mesruydu. Ne var ki, bu tür direnislerin basariyla sonuclanmamasinin bilinen nedenleri vardir. Örnegin bu direnislerin hic birisi bütün Kürdistan’i kapsamiyor. Yani örnegin Yunanlilar Türklere karsi savastiginda, Yunanlilar Türklere karsi halk olarak bir birlik icinde olduklarindan, Yunanlilarin Türklere karsi topyekün bir savas verdigini ve Türklerinde Yunanlara karsi bir topyekün savas verdigini söyleyebiliriz ama Kürdlerin sömürgeci devletlerin hic birine karsi topyekün bir savas verdigini maalesef söyleyemeyiz. Cogu Kürd Direnisleri belli asiret ve bölgelerle sinirli kalmistir.  Bunun böyle olmasinin nedeni Kürd toplumunun kendisini feodal asiretcilikten kurtarmamasi, Kürdistan’in bölünmesi/parcalanmasi ve belli bir ulusal bilincin olmayisindan kaynaklaniyor.

Simdi ise Tarih bize 2009 yilini yazdiriyor. Gelinen asamada Kürdlerin KDP/YNK ve PKK diye üc büyük partisinin yaninda Güney federasyonlasmis, yani kismen devletlesmis, bunun yaninda medya ve iletisim araclari muazzam gelismis, yani gidisat daha cok Kürdlerin birbirlerine yanasacagi, birbirlerini daha da yakindan taniyacagi bir dönemi yasiyoruz.

Bana göre her ne kadar internet ve iletisim araclari insanlar arasi suni sinirlari kirmissada, bu kültürlerin de bir gün yok olacagi, bütün insanlarin tamamen bir olacagi anlamina gelmez. Elbette bazi kültürler, uygarliklar ve diller yok olacak ama onun yerine baska sübkültürler alacaktir. Yani kisaca diyecegim; Kürdler bu yüzyilda birbirini kesf edecek, iletisiminde gelismesiyle eger yeni ayaklanmalar olacaksa bu yukarida degindigim gibi tek tek bölge veya parcalarda degilde belki bütün Kürdistan’i kapsayacak sekilde olacaktir.

Peki 50. Direnisinin devami Kürdistan’da olmayacak mi? Kürdlerde artik PKK Hareketi en son ayaklanma miydi? Ya da Kürdler yeniden ve yeniden örgütlenmeden kendilerini isgal ve ilhakten, yani sömürgecilikten nasil kurtaracaklar? Kürdler üzerindeki baski, sömürü ve zulm sona ermeyecek mi? Elbette bu sorulari cogaltabiliriz ama doganin bize ögretigi bazi kanunlar vardir. Örnegin baski, sömürü ve zulmün oldugu bir yerde ona karsi muhakkak direniste olacaktir. Aksiyon-Reaksiyon. Simdi soruyoruz? Kürdistan’da baski, sömürü ve zulm var mi? Cevabimiz „evet“ ise o zaman tüm bunlari yok etmek, dur demek icin Kürdler örgütlenmeyecekte ne yapacak?

Bazilari cikip ilkin kendinizi kurtarin diyebiliyor. Peki esir alinan bir toplum kurtulmadan o toplumun bireyleri nasil kurtulur? Bir yandan bazi Kürdler Avrupa’ya gelmisler, “okumuslar”, mal mülk sahibi olmuslar ama Kürdlere herhangi bir faydasi yok. Ülke halen isgal ve ilhak altinda. Bu mudur kurtulmak? Diger yandan Kürdistan’da yasiyan halkin %80 okuma yazma bilmiyor, issiz, gücsüz, ac, susuz dogal zenginlikleriyle zengin ülkesin de  ortalikta basibos dolasiyor. Simdi kurtulus olmadan kim bunlara as, ekmek ve su götürecek? Kürdler ileride dil ve kültür gibi haklara kavussalar bile kim Kürdistan’a gider fabrika kurar, is yeri, üniversite  acar, Amed’i, Dersim’i, Hakkari’yi Istanbul seviyesine getirir? Sömürgeciler mi?

Peki sömürgeciler Lozan Antlasmasi’ndan günümüze dek, yani 86 yildan beri tüm bunlari  yapmadilar da bundan sonra mi yapacaklar? Dünyanin hangi ülkesin de sömürgecilerin sömürgesini refaha kavusturdugu, gelistirdigi görülmüstür? Ya da eger sömürgeciler herseyi yapacaktiysa neden Hindistanlilar, Cezayirlilar, Mozambikliler, Tamiller, Basklar, Irlandalilar, Kürdler vs. ayaklandilar?

Ben tüm bunlari yazarken acaba diyorum ben ve bu direnisleri örgütleyen ve onun icin ölüme bile giden insanlar mi aptal, yoksa bu gercegi anlamayanlar mi?

Bana göre Kürdistan’da baski sömürü ve zulm oldukca ona karsi ileride de direnisler muhakkak olacaktir ama belki yöntemi degisecek, örnegin silahli olmayacaktir. Belki de silahli da olacak ama savas Kürdistan’da degil de sömürgecilerin can damari olan metropollerin de olur. Her sey mümkün ama Kürdler ebedi ezilecektir diye bir sey yoktur. Iste buna ben inanmiyorum.

PKK Hareketi Türklere belki teslim olacak ama onu destekleyen Kürdler ileride yeni, yeni örgütlenmelerle yine var olacaklardir.  PKK’deki Ulusalcilar bos durur mu hic? Yoksa bu yizyilda artik savaslar dönemi kapandi mi acaba? Direnisler vs. artik olmayacak mi? Dünya güllük gülüstanlik  oldu da biz mi bilmiyoruz?

Bunlar neden tuturmuslar gidin kendinizi kurtarin diyorlar? Bu kendini kurtarmak nasil oluyor acaba? Iyi o zaman kocaman Asya’da, Afrika’da, Kuzey Amerika kitasindaki insanlar anlasilan kendilerini kurtarmadiklarina göre demek ki  aptallar.  Öyle ya sömürü, esitsizlik diye bir sey yok. Aslinda belki de her tarafta herkese Avrupa’daki gibi olanaklar var ama iste biz yapmiyoruz, suc biz de, cünkü tembeliz, aptaliz. Kürdistan’da Oxford var tabii biz okumuyoruz ama dünyadaki zenginlik kaynaklarinin 3/2, dünyadaki insanlarin 3/1 icin kullaniliyor. Bu neden böyle acaba? Herhalde her yerde esit dagilim var, herkese her olanak var direniscilerin, hak hukuk, esit dagilim isteyenlerin  affedersin kici kasindigindan silah alip 30 sene dagda yasiyorlar, ölüme gidiyorlar. Demek ki bunu yapan, tarih yazan bütün kahramanlar „aptal“, bir bu herifler zeki!

Soruyorum bunlara: Arap, Fars ve Türk askerlerinin Kürdistan’da isi nedir?

Niye bunlar bizim ülkemizi isgal ve ilhak etmis bizi sömürüyor, baski uyguluyor, dilimizi kültürümüzü yasakliyor; hakkimizi aradigimiz icin bize diski yediriyor, iskence ve tecavüz ediyor, öldürüyor, hapise atiyor?

De hadi bakalim örgütlenmeyinde gidin bagimsizliga ulasin görelim? Onlar belki size aciyacak ve alin ülkeniz size olsun diyecek ve belki kendiliginden geri cekilecekler! De hadi bakalim kendiliginden kurtulmus, bagimsizligina ulasmis bir ülke gösterin? De hadi bakalim kendiliginden herhangi birseyin oldugunu gösterin görelim bakalim kim aptal?

Sizde Sartre gibi vicdan olsa siz o Türklerin varoslarinda ac, susuz cocuklarimizin hatiri icinde olsa Ulusal Kurtulusu örgütleyenleri desteklersiniz ama sizde vicdan denilen birsey yok. Avrupa’ya gelmissiniz biraz gözünüz acilmis, kariyer sahibi olmussunuz, para-pul, mal mülk sizi köreltmis, bunaltmis. Avrupa’ya gelipte „okumus“ bir Kürdün eger halkina, ülkesini faydasi yoksa onun Kürdlikle alakasi nedir? Biz okumayin, kariyer sahibi olmayin, para kazanmayin demiyoruz. Zaten verdigimiz mücadele herkese refah, herseyi yapmak icin olanak tanimak icin degil mi? Ben ülkesini unutanin, Allahi artik  para-pul, mal-mülk olanin, Kürdlere hic bir yarari olmayanin, onlari pasivize edenlerin Kürd Forumlarinda yazmalarina müsaade edilmemelerini talep ediyorum. Gidin ne isiniz varsa görün, komplexlerinizi baska yerde desarj edin. Biz mücadele etmek, sorunlarimizi, sikintilarimizi tartismak icin buradayiz. Bizi rahatsiz etmeyin, cünkü bizim aklimiz basimizda ve bizler 51. Direnisin fertleriyiz. Siz bu direniste ya varsiniz, ya da yoksunuz. Gidin baskalarinin kafalarini bulandirin, gidin sömürgecilere akil hocaligi yapin, bize degil. Bizim sizin bos laflariniza, hakaretlerinize ihtiyacimiz yoktur.

Alan Lezan, Frankfurt am Main – 9. Haziran 2009

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: