Avrupa Birligi ve Kürdler!

Öyle görünüyor ki Türkiye Avrupa Birligi’ne girecek. Verheugen Türkiye’nin Kürdlerin kültürel haklarina saygi göstermesi gerektigini ve Roj TV’ye verdiği özel demecte, Kürd meselesinin Türkiye ile AB arasındaki siyasal diyalogun bir parcası oldugunu söylüyordu. Peki Kürtlerin kültürel haklarinin garanti altina alinmasi ile Kuzey Kürdistan sömürgecilikten kurtulacak mi? Kürdce Kuzey Kürdistan’da resmi dil olacak mi? Ekonomik bagimsizlik saglanacak mi? Türklerin askerleri Kürdistan’dan geri cekilecek mi?Kürdistan’da  Türk okullari kapanacak mi? Avrupa Kürd sorununa hep insan haklari ve kültürel haklarin garanti altina alinmasi konusu ile ele aldi. Bask ve Kuzey Irlanda sorununu cözemeyen Avrupa Kürd sorununu bu yaklasimi ile ne derece cözecek?

Kuzey Kürdistan’in AB’ye girmesi ile Kürd sorunu cözülmeyecektir. Belli haklar kuskusuz elde edilecektir. Kürdler dilini belki rahat konusacak kültürünü yasayacaklardir. Ama Kürdler sömürgecilik altinda karni ac sokaklarda dolasacaklardir. Issizlik, aclik, susuzluk giderilmeyecektir. Kürd sorunu AB’nin yaptigi gibi bir demokrasi, insan haklari ve kültür sorunu degildir. Kürd sorunu devlet ve toprak sorunudur, yani milli bir sorundur.

Kürdlerin ülkesinin Kuzey parcasi TC altinda Lozan antlasmasi ile birlikte isgal ve ilhak altindadir. AB Kürdlerin milli taleplerini görmezden geliyor. Yapilan Lozan antlasmasinin siklastirilmasidir.

PKK’nin yeni cizgisi ve TC’nin AB’ye girmesi ile Kürd ulusal hareketi tümüylen yozlastirilmak istenmektedir. Ileriki asamalarda PKK silahi birakacak ve bir Türkiye Partisi olarak ortaya cikacak, Kürd tabanli bir Türk Partisi olacaktir. 

Statükoculuk kirilmadigi, Lozan antlasmasi yirtilmadigi sürece Kürdlere kurtulus yoktur. AB bu nedenle Kürd sorununu hic bir zaman cözemez. Kürd sorununu ancak Kürdlerin verecegi kesintisiz mücadele cözer. Kürdlerin taraf olarak oturmadiklari bir masada Kürd sorununu cözmek mümkün degildir.

Kuzey Avrupalilasirken Güney’de Amerikanlilasiyor. Dogu ve Bati’nin gelecegi ABD’nin Suriye ve Iran’a su an vurup vurmayacagina baglidir. ABD silah kullanmasa dahi bu iki ülkeyi diplomatik hizaya getirecektir.

Gelecek yillarda Orta Dogu politikasini belirleyecek güc AB degil ABD olacaktir. ABD Kürd sorununa AB gibi demokrasi ve insan haklari cercevesinde degil ekonomik bazda yanasiyor ve cözüm ariyor. Isin can alici noktasida bence budur. Ilerki asamalarda Amerikancilar bir Marshall Plan ile önemli adimlar atabilir Güney’i ekonomik kalkindirabilirler. Belki bunada gerek duyulmaz, cünkü Güney zaten zengindir. Kesin olarak diyebilirizki Güney’in durumu Kuzey, Bati ve Dogu’dan cok daha iyi olacaktir

Bagimsizlik icin referandum imza kampanyasi sürüyor. Bugüne dek 2 milyonu askin insan kampanyayi imzalamistir. 2 milyon imza Güney’in bagimsizligi anlamina geliyor. Güney’de toplam 4,5 milyon Kürd yasiyor. Güney’in statüsü diger parcalarida kuskusuz etkileyecektir. Ne var ki simdilik dört parcayi birlestirecek ve Kürdistan’i tam bagimsizliga kavusturacak bir güc ortada yoktur. Asil önemli olan böyle bir gücü yaratmaktir.

Ben sahsen Lozan’i siklastirmaya calisan AB’den birsey beklemiyorum, ama ABD üzerine düsen sorumlulugu yapacak, Lozan’i yirtacak güctedir.

Alan Lezan, Berlin – 08 Ekim 2004    19:00:38

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: