Globalizm!

“Globalizm”in ne oldugunu arastirdigimizda bir cok anlam ile karsilasiyoruz, fakat derinden inceledigimizde hepsinin hemen hemen ayni anlamda kullanildigini da görmek mümkün.

Globalizm dünyaya bakma, görme, algilama bicimidir. Kimilerine göre „din” gibi bir seydir: Dünya BIR’dir gibi görüyor; bazilari ise gezegenimizi bir devletmis gibi algilarken, insanligin bütün kültürlerini bir ulus olarak görüyor, digerleri ise Globalizmi dünya-devleti demek anlaminda degil, daha dogrusu bir devletsiz dünya, rejimsiz dünya toplumu olarak görüyorlar. Bazilari da Globalizmi emperyalizm ile karistirarak tarihin gelisimine karsi cikiyorlar.

Asil düsünce „Yeni bir Dünya Toplumu'”dur. Daha dogrusu „New World Order” cercevesinde viziyonlar (görüler) bütün dünya ülkelerinin birlesiminden tek bir dünya rejimine kadar gidiyor. Bu dünya bakisi ilk etapta utopik görünse de, dünya halklarini nihayet birlestirecek, dünya problemlerine ortak cözümler üreterek var olan problemleri ortadan kaldirarak insanlara memnuniyet ve „mutluluk” getirecegini vaaz ediyor ve insanligin kendi icinde var olan, kisiligini belirleyen mutlak baris ve huzuru daimi yaratmak istiyor.

Bugünkü dünyaya baktigimizda globalizmin mümkün olmayacagi ve gercek disi olarak algilayabiliriz. Var olan uluslarin kendi arasindaki rekabet-kavgalari, savaslar, insan haklari ihlalleri, fakirlik, aclik susuzluk bu misyonu anlamsiz gösteriyor. Fakat dünyayi uzay ile kiyaslayip inceledigimizde, milyarlarca gezegenler arasinda BIR TEK olarak görmeye basladigimizda, dünyadaki problemler nedensiz ve paradoks olarak gözükmeye basliyor. Yani dünyada ki bütün insanlari sadece “BIR INSANLIK” altinda toparladigimizda, insanlar arasindaki, irkcilik, dinsel vb. savaslarin hakli olmadigini görecegiz. Bu nedenden dolayi Globalizmi kendi görüsü olarak görenler kendilerini dogan kimligi ile degil, „Dünya Insani” olarak görüyorlar. Yani sinirlar üstü evrensel olduklarini söylüyorlar.

Bazilari “Globalizmi 21. yüzyilin dini” olarak görüyorlar. Bu düsünceyi derinden inceledigimizde neden bazilarinin buna bir „din” dediklerini de anlariz. Enteresant olan internette Globalizm üzerine arastirmaya girdigimizde, sikca dinsel arkali global yazilara rastliyoruz. Bircok „özgür” dinsel kurumlar Incil’e dayanarak, din, dil, kültür ayirimi gözetmeksizin, sosyal farkliliklarin olmadigi, ESIT BIR DÜNYA vaaz ediyorlar. Bu görüs Tevrat, Kur’an ve Incil’deki „cennet” ile esdegerdir.

Bir cok görüler (viziyonlar) nasil ki bilim dallinda bir cok bölüm karisiyor, dinde de öyle olacagi düsünülüyor, ve bu karisma sonucta bir dünya dinine götürecegi düsünülüyor. Artik farkli görüsler yok, sadece BIR “Tanri” var, hangi ismi tasiyor önemli degil. Bu konuda Budizme büyük rol biciliyor, cünkü Budizm en tolerasli dindir ve son dönemlerde Bati-dünyasinda da oldukca cok taraftar buluyor.

Öte yandan gelisen internet, satelitler üstü yayin, globallessen cevre kirliligi, kisaca ekonomik, politik ve kültürel globallesme sözkonusudur. Bu durum durdurulmaz tarihin bir akisidir. Globallesme ve Globalizme karsi durmak, bilime, diyalektige karsi durmak demektir.

Alan Lezan, Berlin – 14 Nisan 2002

Bir Yanıt “Globalizm!”

  1. mustafa delikanlı Says:

    Evet yazının ana fikrine katılmamak elde değil.Bende bu konuda bir makale yazmak istiyordum; bu konudaki görüşleri internette ararken yazıyı okudum.
    Artık çağımız toprağa bağlı, köyünden başka yaşam alanı tanımayan feodal dünya değil. İletişimin, ulaşımın, bilişimin çok geliştiği günümüzde insanları ülkeler arasındaki sınırlara hapseddemezsin. Beyinde, internette sınır yoktur. Dünyanın bir yerinde olan bir olaya anında dünyadan tepki geliyorsa, sen sorunlarını Myammar dikdatörüde olsan,dünya insanının birlikteliğinin önüne geçemezsin. Dünya halklarının birliği(Eşitlik temelinde, her halkın kendi kültürünü yaşadığı ama ortak paydalarının ddemokrasi,amasız, yorumsuz, insan hakları baz alındığı) biz göremesekte süreç içerisinde oluşacaktır. Nasıl sermaye globalizm çerçevesinde örgütleniyorsa, emekte ve hatta bütün halklarda örgütlenip birleşecektir.


Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: