Din ve Milliyet

Ben daha önce Kürdistani forumlarda Kürdistan ile ilgili her seyin tartisilmasindan yanaydim. Fakat yapilan tartismalardan gördümkü “DIN” tartismasi cikmaz sokaktir.

Inanmak duygusaldir. Ispatlanmiyan, delili olmayan yinede mutlak görülen kesinlik kazanma, ikna etme bicimine denilir. Kim neye inaniyorsa inansin, birey inancinda tamamiylen özgür olmalidir, fakat hic bir zaman kendi inancini digerlerine empoze etmeye kalkmamali, yani misyonerlik yapmamalidir!

Din özgür insanin kisisel tercihidir, onun icin politikadan, devletten ayrilmalidir, ona alet edilmemeli, insanin duygulari sömürülmemelidir.

Bizim din sorunumuz degil, MILLI, yani DEVLET ve TOPRAK sorunumuz vardir.

Kürdistan’da hiristiyanlar, ezidiler, aleviler, müslümanlar yasamaktadirlar. ULUS deyince bütün bu dinler ile birlikte hirsizi, komünisti, fasisti, demokrati, liberali, kisaca her türlü insanin bulundugu toplum anliyoruz. ULUS diger tanimiyla her sinif ve tabakadan insani iceren insan toplulugudur. Biz ULUSAL BIRLIK deyince bütün bu insanlar düsmana karsi BIR oldugunu düsünüyoruz, cünkü bir ULUS’un cikarlari tüm bu kisisel cikarlarin, kariyerin üstünde ve ötesindedir.

Mücadelemiz Kürdistan’daki bütün dinleri, sinif ve tabakalari kapsadigindan kimin hangi dine inandigi belirleyici olmamaktadir, asil önemli olan büyük Kürd davasina inanmaktir. Bu nedenle LAIZIZM esas alinmali KLERIKALIZM reddedilmelidir. Aslinda DIN tartismalari anlamsizda olsa konstruktif bir tartismanin kimseye bir zarari yoktur tabii.

Milliyetçilik veya Ulusçuluk, kendilerini birleştiren dil, din, tarih veya kültür bağlarından bir üstyapı oluşturabilmiş sosyal birikimlerin adı olan millet veya ulus olarak tanımlanan bir topluluğun yaşama ve ilerleme ülküsünün toplumların ve insanlığın gelişmesini sağladığına inanan görüştür.

Milliyetçilik, ulus idealine bağlılığın, evrensel ilkelere bağlılık gibi ya da bireyin hak ve özgürlükleri gibi evrensel zenginliğin artmasına katkıda bulunan sosyal soyut yapılardandır. (Wikipedia)

Bir INSAN nasil ki dogmadan önce anne ve babasini, akrabalarini vs. secme olanagi yoksa MILLIYET’te aynen öyledir. Fakat DIN baskadir. DIN dogumdan degil, dogumdan sonra insanin sosyalizasiyonuyla birlikte verildigi icin DINI degistirmek mümkündür. Ama MILLIYET degistirilmez. Bir Kürd Türkiye’de ben Türküm desede herkes onun aslinda Kürd asilli oldugunu bilecektir. Bu örnegin Avrupa’daki göcmenler icinde gecerlidir. Ben örnegin Alman Vatandasi bir Kürdüm. Tabii senelerce burada yasadigim icin artik Almanim da ama Almanlarin cogu beni “gercek” bir Alaman olarak görmüyorlar.

Bir örnek verelim;

Bundan bir kac yil önce benim yolum San Fransisco’ya düsmüstü. Tramvay duraginda bir Amerikan ile tanistim. Adam bana dedi ki senin aksantin Almanlar gibi, sen nereden geliyorsun? Bende sakadan dedim ki ben Almanim. Yok olmaz dedi, sen Alman degilsin, senin orijinalin nedir? Bende dedim ki ben Kürdüm Orta Dogu’dan geliyorum. Benim orijinalim dedi Irlandadir. Bundan 400 yil evveli benim dedelerim Irlanda’da Amerika’ya gelmisler vs. Sasirdim kaldim ve bunun üzerine gercekten cok düsündüm.

Almanya’da 1933-45 yillari arasinda Naziler kimin Yahudi, kimin Alman oldugunu bire bir ispat ettikten sonra Yahudileri gaz ambarlarindan soykirimdan gecirdiler. Böyle birsey bir daha olur mu bilemeyiz ama Alamanya’da kimin nereden geldigi kayitlidir ve biliniyor. Isterseniz bundan 1000 yil evveli dedeleriniz gelmis olsun. Bende alaman pasaportumu aldigimda Milliyeti “Kürd” diye yazdim ver kabul ettiler.

Tamam milliyet irk degil ama siz domuz ettide yeseniz, birada icseniz, perfekt almaca konusaniz Alamanlar size “Deutsche mit Migranten Hintergrund” diyecekler. Yani “Göcmen kökenli Alman.” Sizi tüm bunlardan dolayi “gercek bir Alman” olarak kabul eden cokj az kisi vardir.

Konuyu biraz dagittim  ama sanirim demek istedigim anlasilmistir. Kürdseniz, Kürdlügünüzü kabul edeceksiniz ki belirleyici olan zaten MILLIYETINIZDIR. Yoksa kimin hangi dinde oldugu, hangi müzik dinledigi düsman icin belirleyici olmuyor. Düsman bize Kürd oldugumuz icin saldiriyor yoksa alevi, sunni, safi, ezidi, ya da hiristiyan oldugumuz icin degil. Belki tabii alevi ve ezidi oldugu icinde saldiriyor ama düsman bize bilincli müslümanligi empoze ediyor. Eger bugün AKP Kürdistan’da 70 Milletvekili cikariyorsa bu bizim icin utanc vericidir. Türk Partilerini secen her Kürd Kürdlere ihanet ettigini bilmelidir. Iste burada Kürdlerin neden AKP’si yok diye sormak gerekiyor.

Genelde bütün insanlarin aslinda “kardes” oldugu tezi dogrudur. Ama halklar arasi iliskiler “kardeslik” iliskileri degil, tam tersine CIKAR iliskileridir. Bu anlamda bütün insanlarin esasinda kardes olmasi ayni zamanda insest olduguda anlamina geliyor ki, bence biraz sapmadir. Esas olan, yani “IRK”larin olmadigi, bir tek IRKIN veya soyun oldugu bir dünyada yasiyoruz. Kürdler, Türkler, Araplar, Almanlar kendi basina bir irk degiller ama degisik kültürdürler. Biz Kürdlerin bölgesinin zengin olmasi, sömürgecilerin istahini kabartmis ve ülkemize saldirtmis, dolayisiyla halkimiz buna bas kaldirmis, direndigi icin inanilmaz baski, sömürü ve zulm ile karsilasmistir.

Demek ki lafta “kardeslik” falan olmuyor, cünkü biz Kürd oldugumuz icin eziliyoruz, o zaman Kürd milliyetinde olan herkes ULUSAL KURTULUS SAVASINA katilmak zorundadir. Burada birinin su veya bu meslekte, veya dinde, veya ideolojisinde olmasi fark etmiyor.

Basari Saglamak icin bizim dinimiz, ideolojimiz, imanimiz, kitabimiz Kürdistan olmalidir. Everensel olmanin ön kistasi ilkin milliyetine sahip cikmak ve milli kimliginle evrensel diger kültürler arasinda yer alabilmektir.

Alan Lezan, Berlin – 26 Subat 2004

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: