21. Yüzyıl Kürdlerin Yüzyılı Olacaktır!

Falcı değilim ama bu yüzyılda Kürdler bağımsızlığına kavuşacaklarını düşünüyorum.

ABD ilkin Öcalan’ı yakalaması ve PKK’yi etkisizleştirmesi, sonrada Irak’ı bombalamasıyla Büyük Orta Doğu Projesi’nin temellerini atmış bulunuyor. Şimdi de sıra İran ve Suriye’de. İran ve Suriye’ye karşı ABD’nin silah kullanıp kullanamayacağını şimdilik bilemeyiz ama ABD bu iki ülkeyi de oldukça diplomatik ezecek, hizaya getirecektir.

TC’nin Güney’e saldıracağını sanmıyorum. Eğer TC buna cesaret ederse karşısında Peşmerge/Gerilla, Irak Ordusu, ABD ve NATO’yu bulacaktır. TC’nin yaptığı sadece psikolojik savaştır. TC 21.yy’da Kuzey’i kaybederek küçülecektir.

Güney’in işi bitmiştir. İlkin federasyonlaşma, ileriki aşamalarda da bağımsızlık. Fakat şimdilik asıl sorunu 20 milyon Kürd’ün yaşadığı Kuzey oluşturuyor.

Kuzey’i nasıl Güneylileştireceğiz?

Öcalan ve KCK „Demokratik Cumhuriyet” tezi ile tarihi bir hata yapıyorlar. Bunlar Musul ve Kerkük’e rotayı çevireceklerine Ankara’ya gitmek istiyorlar. Hayır, Kürdlerin yeri ne Ankara’dır, ne de Bağdat. Kürdlerin asıl yeri Amed’dir. 21. yy’da Amed Kürdlerin başkenti ve beyni, Kerkük ve Musul’da Kürdistan’ın kalbi olacaktır. Böylelikle Orta Doğu’da sağlam, modern ve örnek alınacak bir yeni ülke doğacak, 21.yy da Kürdler üzeri Orta Doğu’ya demokrasi gelecektir.

KCK Ankara’dan daha ne bekliyor? Ankara’dan bize 86 yılından beri sadece baskı, zulüm, işkence ve kan geldi. Peki ya Güney’de? Güney’dekiler bizim kardeşimizdir. Orada Demirci KAWA’nın çocukları vardır. KCK rotayı Ankara’ya değil fazla zaman kaybetmeden Kerkük ve Musul’a çevirmelidir.

Eğer KCK bunu yaparsa Kürdlerin birliği de sağlanmış olacak, acılarımızda dinecektir. Çünkü biz artık öyle kolay kolay dokunulmayacak bir halk ve kayda değer bir güç olacağız.

Umutluyum.

21.yüzyıl Kürdlerin yüzyılı olacaktır.

Alan Lezan, Berlin – 16. Subat 2005

 

%d blogcu bunu beğendi: