Farkliligimiz Zenginligimiz Olsun, Kardes Kavgasina Son!

Kendimizden de biliyoruz ki farkliyiz. Bizim de diger insanlar gibi agzimiz, gözümüz, kulagimiz vardir ama buna ragmen bendeki agiz, kullak ve göz digerlerine benzemez. Diger insanlarla ORTAK yönümüz INSAN oldugumuzdur. Bu durum hayvan ve bitlikelerde de vardir. Bir Orside digerine benzemez. Onbilece Orside vardir.

Kürdistan bir halklar ve dinler mozaigidir. Kürd’ünden Keldani’sine, Asuri’sinden Suryani’sine kadar. Fakat Kürdistan’da halkin ezici cogunlugunu Kürdler olusturmaktadirlar. Onun icin Kürdistan’a Kürdistan diyoruz. Kürdistan buna ragmen elbette Kürdistan’da yasiyan tüm azinlik halklarin ORTAK bir ülkesidir.

Ben hic bir zaman irk ve soydan bahsetmedim. Dünyada yasiyan bütün insanlarin Homo Sapiens’lerin cocuklari olduklarini bir kac kez yazdim. Asil sorun bence kültürdür. Ben Kürd kültüründen bir INSANim. Kendime göre birde subkültürüm vardir. Techno, Goa, Metall, D ‚n’ B, Crossover, Hardcore, Jazz, Klasik, Punk-Rock gibi müzik türleri dinlerim, istedigim gibi giyinir, kusanirim, ama yine de bir Kürd kültüründen insanim. Neden? Cünkü beni, yani Almanlar, Ingilizler, Türkler, Araplar, Farslar ve diger degisik kültürlerden insanlar Kürd olarak görüyorlar. Onlar da benim kendileri gibi bir insan oldugumu biliyorlar, fakat kültürleri degisik oldugundan beni baska türlü görüyorlar. Yani onlarin kültürlerinin baska olmasi benide baska yapiyor. Bu kötü degil, güzel bir seydir. Yani benim her dönem kendimi nasil gördügüm önemli degildir. Birde cevrem beni nasil görüyor, bu da önemlidir. Baska olmak, baska düsünmek kadar dogal birsey yoktur.

Benim kisacasi simdilik Kürd kültürü ile ilgili hic bir iliskim yoktur ama paradox olarak ben yine dün oldugu gibi bugünde Kürd’üm, Kürdler vardir ve Kürd kültürüne büyük ilgi duymakla beraber büyükte saygi duyuyorum. Bu büyük saygiyi diger kültürlere, halklara, insanlara karsida görüyorum. Kendime ne reva görüyorsam onlarda görüyorum. Kürd kültürünün Japonlar gibi gelistirilmesini istiyorum. Cünkü ailem Kürd kültüründedir ve digerleri beni öyle görüyor. Ben kendimi ne kadar kosmopolit görsemde bu bir gercektir. Bu gercek ile yüzlesmem gerekiyor.

Ben Kürd kültürünü yasamiyorum, ama benim kalbim yine de Kürdistan icin carpiyor.

Ben kendimi tanidim taniyali ezilmislige, haksizliga karsi ciktim. Kürdler sömürgelestirilmis ezilen bir ulustur ve Kürdlere sömürgeciler tarafindan yapilmadik haksizliklar yapiliyor. Ben döneminde nasilki ANC, ETA, IRA ve benzeri ulusal kurtulus hareketlerini destekledimse, simdi aynisini Kürd ulusal hareketi icinde yapiyorum. Tabii hem Kürd oldugumdan, hemde siyasi oldugumdan Kürd Ulusal Hareketi’ni destekliyorum. Ama siyasi daha agirlik basiyor.

Eger PKK önderligindeki Ulusal Kurtulus Hareketi Marxistler önderliginde degilde, baski, sömürü ve zulme karsi islami bir hareket olsaydi da ayni destegi sunacaktim. Cünkü hareketin özü dogrudur. Haksizliga karsi baskaldiriliyor, direniyorlar, özgürlük ve bagimsizlik istiyorlar.

Bu nedenle ben yurtsever bir demokrat olarak Kürd Ulusal Hareketi‘ni hakli bir dava oldugu icin Dogu’dan Bati’ya, Kuzey’den Güney’e cani gönülden destekliyorum. Eger bu hareket irkci, fasist ve Talibanlar gibi kökten dinciler önderliginde verilseydi desteklemeyecektim, cünkü bu böylesi bir hareket baski, sömürü ve zülmü ortadan kaldirmayacakti.

Farkliligimiz zenginligimiz olsun dedik;

Kürdistan’in feodal yapisi, düsünce özgürlügünün olmayisi, yani demokrasinin olmayisi oldukca Kürd özgürlük hareketini zorlastiriyor, zayifliyor, harciyor.

Hepimiz Homo Sapiens’leriz ve degisik dil ve din kültüründeniz diyoruz. Ama hepimizin insan olarak yinede ortak yönlerinin oldugunu söyledik. Simdi Kürdsitan’a baktigimizda Türk, Arap ve Fars kültüründen insanlar Kürdistan’in zenginlik kaynaklarinda dolayi Kürdistan’i isgal etmekle kalmiyorlar, sen Kürd, Asuri, Suryani, Keldani, Ateist, Dinci, Sagci, Solcu demeden hepsini ayni derecede eziyor, zülüm ediyor baski altinda tutuyorlar. Iste buna karsi Kürdistan’da ezilen bütün halklarin ORTAK mücadele vermesi gerekiyor. Cünkü düsman o ayirimi yapmiyor. Hepimizi birden eziyor, bizimde ona karsi hep birlikte direnmemiz gerekiyor ki basarili olalim.

Eger hepimiz ayni olsaydik bir cok sey cok basit olacakti. Ama maalesef hepimiz ayni degiliz. Bu nedenle isimiz zor ama bir o kadarda enterassent. Ben sahis olarak cok kültürlülükten hic bir zaman rahatsiz olmadim. Benim arkadaslarimin cogu zaten Alman, Portekizli ve sairedir.

Ama sömürgecilige, ezilmislige, sömürüye, zulme karsi cikan bütün insanlara diyorum ki gelin hep beraber dünyanin her yerinde ilkin “Kürd” olalim. Cünkü Kürdler Kürd kültüründen olduklari icin eziliyorlar. Bu ezilmenin asil sebebide, petrol, su, bakir, gümüs, kalay, fosfor vb. Kürdistan’in zenginlik kaynaklaridir. Olay etnik degil, tamamiylen siyasidir.

Kürdlerin zengin bölgesinde fakirlik icerisinde yasamasina hic bir onurlu insan kabul edemez.

Kürdlere ve bölgedeki halkalara büyük ve vahsi bir haksizlik yapiliyor. Iste bu haksizliga karsi hepimizim, ama aidiyatlarimizi koruyarak hepimizin hep beraber karsi durmasi gerekiyor. Cünkü biz daginik oldugumuz icin zayif düsmüsüz, güc kaybetmisiz bu nednele DENGELER bozulmus ve kan gövdeyi götürüyor.

PKK hareketi iyi bir is basardi. O bir cok kültür ve dinden insani birlestirerek ORTAK haklari icin ORTAK düsmana karsi savastirdi. Bu elbette belkide en zor isti ve kücümsenemez. Ama PKK yenik düstü. Neden? Cünkü PKK bütün Kürdistan’daki halklari, degisik siyasi görüsten olan Kürdleri bir cati altinda birlestiremedi ve proleterya diktatörlügü  istiyordu ve bunu zor yolu ile digerlerine dayatiyordu. Burada PKK büyük bir hata yapti. PKK Güney’deki yurtsever demokratlara milliyetci dedi ve saldirdi. Uzun konu. Kisaca deginmek gerekirse, PKK feodal bir toplum örgütü olarak ancak yapabildigini yapti ama basari saglamak icin PKK’yi bence asmak gerekiyor. PKK’nin, KONGRA-Gel’in sicili feodal insan kisiligiyle oldukca bozuldu. KONGRA-GEL gecmisini titizlikle gözden gecirmeli, detayli bir özelestirisini verip ulusal cizgiye gelmeli, ondan cok daha iyi, cok daha modern ve demokratik bir örgüt gelistirmelidir. KONGRA-Gel’in tabani Kürd’tür, KONGRA-GEL bir kürd partisi olarak AMED’de gelmeli orada Kürd politkasi yapmalidir. ANKARA bizim cin baski, sömürü, zulüm ve kan demektir. Oradaki Parlemento Türk kültüründen insanlarin parlementosudur. Oradan Kürdlere baski, iskence, sömürü ve zulüm planlari yapiliyor. Bu nedenle onlardan ayri durmamiz gerekiyor, rengimizi, dilimizi, dinimizi ayri savunmamiz gerekiyor. Taa ki bunlar Kürdistan’in en ücra köselerinden geri cekilene kadar. Onlar ile beraberlik özgür bir ortamda, onlarin halkinin istemesiyle olur. Ama onlar bizim özgür olmamizi istemedikleri icin onlar ile simdi birlik olmak mümkün degildir. Onlar kendilerine reva gördükleri her seyi bize görmüyorlar.

Evet, ben Türkiye’nin „bölünmesinden” yanayim, Lozan Antlasmasi yirtilmali ve yeniden düzenlenmelidir. Bölünen Türkiye degil, Kürdistan’dir. Ben bölücülük yapmiyorum. Atatürk Sevr Anatlasmasini yirtmakla Kürdlere karsi büyük bir hata ve haksizlik yapti. Bu hatanin düzeltilmesi gerekiyor. Asil bölücülügü onlar ve Öcalan yapiyor, bizi birbirimize kiskirtiyor, öldürüyorlar. Buna dur demek gerekiyor.

Kürdistan’da insanlar Kürd ve diger kültürlerden insanlar olduklari icin eziliyorlar. Bu ezilmislige karsi hepsinin A’dan Z’ye bir olmasi gerekiyor derken tek tip insan yaratilsin anlasilmasin. Ya da biz güc olup baskarina saldiracagiz diye kimsenin aklina bir sey gelmesin.

Biz sadece güc birligi olup DENGELERI olusturmak istiyoruz.

Medya TV, Özgür Politika’nin her gün Öcalan’a özgürlük degilde yine PKK döneminde oldugu gibi Kürdlere Özgürlük ve bagimsizlik dedigini ve Güneyle birlestigini düsünelim. Bu mauzzam bir güctür. PKK’den yakalanan sadece bir Öcalan mi? Zindanlar dolu. Bunlarda Öcalan gibi keyfi degil, Kürd davasi icin esir düsmüsler. Eger Özgürlük diyorsak hepsi icin demeliyiz, sadece bir kisi icin degil. Zaten Öcalan’in özgürlügüde ancak Kürdistan özgür olursa olur. Biz yerelden evrensele diyoruz, onlar evrenselden yerele diyorlar. Biz demokrasi ilkin Kürdistanda olsun diyoruz, onlar ilkin Orta-Dogu diyorlar.

Kürdler Orta-Dogu’da demokrasiye su an en yakin halktir.

Araplar, Farslar ve Türklerin hepsi Oxford’dan da mezun olsalar demokrasi öyle kolay kolay böylgeye yerlesmez. Cünkü demokrasi herseyden önce bir kültür sorunudur. Kürdistan’da irkci, fasist, kökten dinci akimlarin, parti ve örgütlerin olmayisi Kürdistanda demokrasiyi mümkün kiliyor. Bu nedenle ben tam tersine ilkin özgür ve bagimsiz Kürdistan diyorum, sonra Orta Dogu. Yerelden evrensele. Makro ve Mikro kosmoz gibi. Makro degil Mikro’dan baslamaliyiz, KONGRA-GEL tarihi bir hatadan öteye, asagidan degil, yukaridan diyor, yani ipi basindan degil, arkasindan tutumus. Bu nednele Demokratik Cumhuriyet veya konfederalizm simdilik bir utopyadir.

Eger PKK tekrar ulusal cizgiye gelir ve yine özgürlük ve bagimsizlik derse kisa süre icerisinde yer yerinden oynar ve böylelikle Orta-Dogu’ya demokrasi gelir ve demokratik bir ortamda, her dinden, her dilden insanda istedigini söyler, yer, icer, gezer, tozar. Zülüm ve baski kadar kötü, özgürlük kadarda güzel bir sey yokur. Bana göre despotizm devri kapanmistir artik. Bunu zaten PKK’de istemiyor. Ama TC, IRAN, IRAK, SURIYE bunu istiyorlar. Cünkü demokrasi su an onlarin cikarina ters düsüyor. Ancak Kürdistan bir örnek olursa onlarda demokrasi ister.

Objektif ve subjektif kosullar uygundur

Evet ben Kürd kültüründen bir insanim. Bundan ne gurur duyarim nede utanirim. Ben diger dünya haklari gibi özgür ve bagimsiz olmak istiyorum. Soruyorum PKK’ye. Eger ben bu talebi Amed veya Istanbul’da özgürce dile getirirsem, sadece görüs yani düsünce belirtirsem TC bana ne der, ya da bana ne olur? Iste benim gibilere Kuzey Kürdistan’da özgür düsünce yoktur. Demokratik Cumhuriyet’le de bu olmayacaktir. Türk, Arap Fars askeri bölgede olacak, bize okullarini kuracaklar, zorla dillerini ögretecek, baski ve zulüm edecek, zenginlik kaynaklarimizi calacaklardir.

Özgürlük herseden önce düsünce özgürlügüdür, toleranstir, pluralizmdir. Özgürlük baskasini rahitsiz etmeden herseyi yapabilmek demektir. Özgürlük özgürce, baskasinin onuruna dokunmadan görüs belitmek demektir.

Kürdistan zengin bir ülkedir ve halkimiz ayaktadir. Kisa süre icerisinde kendisini toparlar. Yeter ki biz oradaki baski, sömürü ve zulme, yani tümden sömürgecilige son verelim.

Farkliligimiz zenginligimiz olsun. ORTAK talepler ile topyekün bir yürek, bir yumruk olur eger bütün enerjimizi birbirimize karsi degilde, düsmana karsi kullanirsak özgürlük de mümkündür. Aksi takride ezilecek, bir birimizle didisip, ufak tefek isler ile ugrasip, onlarin pesinde kosup duracagiz.

Kürd davasi sandigimizdan da büyüktür. Bu nedenle büyük düsünmemiz gerekiyor. Aramizdaki ufak tefek sürtüsmeleri, didismeleri, örgüt kavgalarini bir kenara itmek, dünya poltikasina gözümüzü dikmek gerekiyor. KCK ve diger Kürd partileri ve örgütleri PKK’yi asmali, birbirlerine yanasmali, modern ve en demokratik bir Kürd örgütü ve partisi olarak uygar dünya icerisinde yerini almali, develtimiz varmis gibi birbirbrimize karsi degil, kardesce ORTAK talepler etrafinda ORTAK düsman karsi mücadele etmeliyiz. Sorun etnik degil, sorun tamamiylen siyasidir. Gelin hep beraber medeniyetli bir tarzla tartisalim, kendimizi feodalizmden tümden arindiralim, uygar bir dünyada yerimizi alalim.

Alan Lezan, Berlin – 14 Mart 2002  23:59

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: