Demokrasi Nedir?

Demokrasi ilk etapta düşünce özgürlüğü, yani duymak istemediğimiz, sevmediğimiz düşüncelere tahammül göstermek demektir. Fakat örneğin Türkiye’de demokrasinin olmayışının daha doğrusu islemeyişinin asil nedeni Sol ve Kürd Ulusal Hareketidir. Egemen sınıf bunların gelişmesinden korktukları için cuntaları cuntalar izlemiş, insanlar düşünceleri yüzünden yıllarca hapis yatmış, işkenceden geçirilmiş, öldürülmüş, idam edilmiştir.

Bazılarına göre Demokrasi sanayileşme ile baslar. Bu bence çok yanlıştır.

Kapitalizme, yani sanayileşmeye geçiş endüstri ile, yani makinelerin buluşu ile başlıyor. 1769’da Sir Richard Arkwrite ilk dikiş makinesini ve 1765’te otomatiğini tanıtırken, 1765’de James Watt buhar ile çalışan ilk treni takdim ediyor.

Fakat demokrasi antik Yunanistan’da 9.yy MÖ baslar. Bu dönemde sanayi diye bir şey yoktu. Yunanistan’da şehirlerinde oluşan insan toplulukları arasında politik eşitlik vardır. Pazarda buluşan insanlar (erkekler) kanunlar üzerine kararlar alırlar. Yani konsensüs oluşuyor. „Demos” kelimesi bu döneme aittir ve „yurttaş girişimi” anlamına geliyor. Bugünkü demokrasi anlayışının, halk iktidarının temelini bu düşünce oluşturuyor. Yani demokrasi kıtlığın olduğu yerde de olur.

MÖ 5.yy yunan felsefesinde ilk olarak insanların doğal hakları tartışılıyor. 4. yy Aristoteles iyi ve kötü yönetim formları arasındaki farklara değiniyor ve iyi yönetimlerin bütün insanlara yararı olduğunu söylüyor.

3. yy’dan sonra Romalılarda iktidar küçük bir azınlığın yani ezen kesimin elindedir. Bazı filozoflar Yunanistan’dan gelen insanın doğal haklarına ve eşitlik düşüncesini geliştiriyorlar. Gelişmenin gerisini internette bolca okuyabilirsiniz.

Görüldüğü gibi demokrasi bir kültür ve zihniyet sorunudur. Bahsedilen sanayi ancak demokrasinin gelişimi ile olur. Yani Kapitalizm demokrasiyi değil, demokrasi kapitalizmi doğuruyor. Önemli olan demokrasinin kâğıt üzerinde değil kafalarda olmasıdır. Bilhassa bazı Kürd örgütleri demokrasi kelimesini ağızlarında sakız gibi çiğniyorlar ama kendi içlerinde çok anti-demokratiktirler.

DEMOKRASI, BILIM ve TEKNOLOJI halkımız tarafından benimsenirse çok kısa bir süre içerisinde Orta Doğu’ya dünyada örnek alınacak en temiz toplumu yerleştirmiş olacağız.

Alan Lezan, Berlin – 23 Mart 2004

Erbil (Rûdaw) –  Güney Kore’nin Erbil Başkonsolosu Choi Kwang-Jin, dünyadaki demokrasinin asıl örneği ve çıkış yerinin Kürdistan bölgesi olduğunu söyledi. Kwang-Jin ilk diplomasinin de kaynağını bu topraklardan aldığını söyledi.

Rûdaw Araştırmalar Merkezi tarafından başkent Erbil’de kendisi için düzenlenen “Halk demokrasisi ve diplomasinin gelişimi” konulu panelde konuşan Güney Kore’nin Erbil Başkonsolosu Choi Kwang-Jin, “Kürdistan ve Irak Kürdistan Bölgesi demokrasinin çıkış merkezidir, kaynak burasıdır” dedi.

Kwang-Jin, “Buna inananlar tarihte  aşiretçiliğin hüküm sürdüğü dönemde buradaki insanlar göçerlikle uğraşır sürüleri ile Anadolu’ya, İstanbul’a kadar giderdi. O tarihte bu aşiretler içerisinde seçim sistemi vardı, aşiret liderleri seçilirdi” diye konuştu.

“Görüyoruz ki Kürtlerde demokrasi Yunanlardan çok daha önce varmış” diyen Güney Koreli diplomat sözlerine şunları ekledi:

“Siz bunu biliyor muydunuz? Sizin yaşadığınız ülke ile gurur duymanız gerekiyor. Ben sizin kültürünüze hayranım. Bu sizin gelecekte faydalanabileceğiniz büyük bir sinerjiye sahip olduğunuzu gösteriyor. Daha önce de söylediğim gibi; sizin daha Sümerler döneminde diplomasiniz varmış. Demokrasi deneyiminiz aşiretçilik döneminden öncesine dayanıyor.”

Kürdistan dışında başka yerlerde çalışma imkanına sahip olduğunu vurgulayan Kwang-Jin, niçin Kürdistan Bölgesi’ni tercih ettiğini ise şu şekilde özetledi:

“Şimdi burada bu iki hususu tekrar bir araya getirmelisiniz. Siz büyük değişimler yapabilirsiniz. Buna inancım sonsuzdur ve bu yüzden buraya geldim. 14 yıl önce burada Zeytin mahsullerinde çalışıyordum. Fakat gidip bir daha geri döndüm. Neden? Önümde başka ülkelerde çalışabilmek için birçok seçenek vardı. Ama ben burayı seçtim. Çünkü diplomasi tarihi hakkında çok okudum. Bir şey beni çok şaşırttı; o da Kürdistan’ın demokrasinin asıl yeri olduğunu öğrenmemdi. Demokrasi de öyle. Sizin bu gücünüz var ve gücün ne olduğunu biliyorsunuz. Bu güç sizde var.”

Kaynak: Rudaw-07/07/2019

%d blogcu bunu beğendi: