Demokrasi Üzerine!

Demokrasi ilk etapta düsünce özgürlügü, yani duymak istemedigimiz, sevmedigimiz düsüncelere tahammül göstermek demektir. Fakat örnegin Türkiye’de demokrasinin olmayisinin daha dogrusu islemeyisinin asil nedeni Sol, Islam ve Kürd Ulusal Hareketidir. Egemen sinif bunlarin gelismesinden korktuklari icin cuntalari cuntalar izlemis, insanlar düsünceleri yüzünden yillarca hapis yatmis, iskenceden gecirilmis, öldürülmüs, idam edilmistir.

Bazilarina göre Demokrasi sanayilesme ile baslar. Bu bence yanlistir.

Kapitalizme, yani sanayilesmeye gecis endüstri ile, yani makinalarin bulusu ile basliyor. 1769’da Sir Richard Arkwrite ilk dikis makinasini ve 1765’te otomatigini tanitirken, 1765’de James Watt buhar ile calisan ilk treni takdim ediyor.

Fakat demokrasi antik Yunanistan’da 9.yy MÖ baslar. Bu dönemde sanayi diye bir sey yoktu. Yunanistan’da sehirlerinde olusan insan topluluklari arasinda politik esitlik vardir. Pazarda bulusan insanlar (erkekler) kanunlar üzerine kararlar alirlar. Yani konsensüs olusuyor. „Demos” kelimesi bu döneme aittir ve „yurttas girisimi” anlamina geliyor. Bügünkü demokrasi anlayisinin, halk iktidarinin temelini bu düsünce olusturuyor. Yani demokrasi kitligin oldugu yerdede olur.

MÖ 5.yy yunan felsefesinde ilk olarak insanlarin dogal haklari tartisiliyor. 4. yy Aristoteles iyi ve kötü yönetim formlari arasindaki farklara deginiyor ve iyi yönetimlerin bütün insanlara yarari oldugunu söylüyor.

3. yy’dan sonra Romalilarda iktidar kücük bir azinligin yani ezen kesimin elindedir. Bazi filozoflar Yunanistan’dan gelen insanin dogal haklarina ve esitlik düsüncesini gelistiriyorlar. Gelismenin gerisini internette bolca okuyabilirsiniz.

Görüldügü gibi demokrasi bir kültür ve zihniyet sorunudur. Bahsedilen sanayi ancak demokrasinin gelisimi ile olur. Yani Kapitalizm demokrasiyi degil, demokrasi kapitalizmi doguruyor. Önemli olan demokrasinin kagit üzerinde degil kafalarda olmasidir.

DEMOKRASI, BILIM ve TEKNOLOJI halkimiz tarafindan benimsenirse cok kisa bir süre icerisinde Orta Dogu’ya dünyada örnek alinacak en temiz toplumu yerlestirmis olacagiz.

Alan Lezan, Berlin – 23 Mart 2004

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: