Kürd Halki Özgürlük ve Bagimsizlik istiyor!

Bagimsizlik, bir milletin veya bir devletin, kendi vatandasları veya nüfusu tarafından özgürce yönetilebilmesidir. Yani egemenlik haklarının baskasinin elinde olmamasıdır. (Wikipedia)

Bagimsizlik dünyada yasayan her halkin en dogal hakkidir.

Kürt halki özgürlük ve bagimsizlik istiyor. Zaten bu iki degerli seyden baska bu dünyada ne vardir? Dünyada hangi halk ve insan baska bir halkin veya insanlarin egemenligi altinda yasamak ister ki Kürdler de istesin? Özgürlük ve Bagimsizlik  onurdur. Kürdler hakli olarak onurlarinin daha fazla cignenmemesi icin amansiz bir savas veriyorlar.

Bir bahcenizin oldugunu düsünün. Büyük emek verdiginiz bu bahcede her türlü meyve yetisiyor. Yabacilar geliyor, bahcenizde büyük emekler ile yarattiginiz meyveleri yedikleri yetmiyormus gibi bir de bahcenizi talan ediyorlar. Bu da yetmiyormus gibi size konusmayi, yani dilinizi, kültürünüzü yasakliyorlar. Buda yetmez, biyiginizi cekiyorlar, diski yediriyorlar, sizi horluyorlar, hakkinizi aradiginiz icin size iskence ediyorlar, öldürüyorlar. Yani simdi tüm bu haksizliklara karsi dünyada hangi insan veya halk baskaldirmaz ki Kürdler de baskaldirmasin? Kisacasi Kürdler kuskusuz hakli bir davanin sahibidirler. Bunu tartismaya  gerek dahi yoktur, fakat Kürdler bir türlü derdini ne birbirlerine ne de yabancilara anlatamiyorlar.

Tüm bu baski, sömürü ve zulme dur demek icin 1984 yilinda 250 genc ve ögrenci insanimiz Besikci’nin deyisiyle sömürgecilere ilk kursunu sikarak dur dediler. 15 yillik bir savas oldu. Bu savasta 40-50 bini askin insan öldü. Tüm bunlara ragmen sömürgeci TC bugün halen Kürdlerin dilini ve kültürünü yasallastirmamis, eski politikasini sürdürüp duruyor. Sanki PKK bir ilk ve son olacakmis gibi. Halbuki sorunun özünü cözmek gerekiyor. Sorunun özü cözülmedikce kim bilir daha kac tane PKK’ler gelip gidecek, daha ne kadar insan ölecek, cografyamiz talan edilecek.

Demek ki TC’yi masaya oturtmak icin daha cok insanin ölmesi gerekiyormus. Bazilari forumlarda yaziyorlar iste; Alan ölen 40-50 bin insanin, annelerimizin cigligini duymuyor. Duymaz miyim? Elbette duyuyorum, ama ya Kürdistan’in varoslarinda ac susuz cocuklarimizin cigligini kim duyuyor? O zaman siz gelin birakmayin bizim insanimiza TC diski yedirsin, dilini, kültürünü yasaklasin! Türk, Arap, Fars halkindan askerlerin ne isi var Kürdistan’da? Dilini bilmedigin, kültürüne yabanci oldugun bir halkin bölgesinde ne kaybettin? Turistlere ve oraya gelip calisip yasamak isteyenlere diyecegimiz olamaz. Ama ne istiyor Türk, Fars, Arap askeri bizden? Toprak mi? Kürdistan’in topragi ve zenginlik kaynaklari orada yasayan halklarindir. Onlar yemesini icmesini bilmiyorlar mi ki, siz gelip onlardan caliyorsunuz? Silahlanmissiniz göklere kadar en modernce, demokrasi nedir bilmiyorsunuz, isiniz gücünüz bagnazlik, despotizm düpedüz fasizm uyguluyorsunuz bize. Sizden hic mi empati denilen bir sey yok? Bizde insan degil miyiz? Hayir Arkadaslar! Buna hep bir agizdan bir dur demek, gerekirse onurumuz cignendigi icin, bagimsizligimiz, özgürlügümüz elimizden alindigi icin isyan, isyan, isyan … Özgürlüge, bagimizliga kadar isyan! Baska caresi yok bunun.

Sömürgecilerin sansina Kürdlerin birlik olmayisidir. Sömürgeciler Kürdü Kürde düsman etmis, birini tutuyor, digerini dövüyor, birbirine kirdirtip duruyor. Oyun diyorlar ama oyunda Kürde verilen rol piyonluktur. Halbuki hepimiz ayni bölgenin cocuklariyiz. Bir örnegin KDP/YNK ve PKK’nin anlasamadigi nedir? Sinif celiskileri diyoruz ama ortalikta hic bir sey yok? Hani Kürdlerin fasizan devleti?

Soruyorum; KDP/YNK’nin Kürdlere bugüne kadar herhangi bir zarari oldu mu? Tamam asirete dayaniyorlar, ama bu asiretcilik olmasaydi, Güney’deki Kürdler olur muydu? TC’nin yaptigi gibi asimile olmus gitmislerdi. Asiretcilik bizim bir gercegimiz ve uluslasmadan evvelli en üst toplum bicimidir. Yani bugün uluslasan dünyanin her devleti az veya cok bu asiretligi yasamistir. Kisacasi bu iki partiden bize bugüne kadar herhangi bir zarar gelmedi.

Peki PKK’den Kürtlere ne zarar geldi? Savas yüzünden cografyamiz talan edildi, tas üzerine tas birakilmdi, olmadik baski, zülüm ve barbarlik yasadik, ama bir halk diritildi, derin uykusundan uyandirildi. Yani simdi Kürdler acisindan baktigimizda bunun olmasi kötü müydü?

Sonra Öcalan kacirildi. O da güya komployu bosa cikarmak icin imralida derin derin savunmalarini yazdi. Derli toplu „güzel” yazdi. Tam 957 sayfa. Simdi kim okuyacak bunu? Birgün 24 saattir. Bu 24 saatin 8 saatini yatiyoruz, 8 saatini calisiyoruz, geriye kaldi 8 saat bu da ancak alisveris, su bu ile geciyor. Marx ve Engels’in yazdigi Komünist Manifesto’ya bakiyorum mektuplar vs. ile birlikte 100 sayfayi gecmez. Peki yüzde sekseni okuma yazmasi olmayan Kürdler Öcalan ve “Demokratik Cumhuriyeti”ni nasil anlayacak? Kürdlerin anladigini varsayalim TC’de bunu isteyecek mi? Istemeyecek cünkü düsünüyorlar ve diyorlar ki eger biz bunlara dilini ve kültürünü tanirsak bunlarda ulusal bilinc gelisir ve ileride yine bagimsizligini isteyecekler. Iste bu nedenle, ve sadece bu nedele “Demoktatik Cumhuriyet” tutmayacaktir. Halbuki ulusal bilinc kültür ve dil ile gelismez. Bakin PKK ve KDP’de Kürd kültürünü yasayan, Kürd dilini konusan insan mi yok? Vardir, hem de haddinden fazla. Ama bunlar bir biririne yanasip ulusal cikarlar icin is yapiyorlar mi? Yapmiyorlar ki, bunlar kendilerine politikaci diyorlar, yani okumuslar, akademisiyendirler. Ama ulusal bilinc ismi üzerinde; bilinc ile olur.

Kisacasi; TC ayaklanan Kürt hareketini bir daha diriltmemek üzere ezmek istiyor ve de yapiyor. Bakmayin siz o sabahin köründe yarim saatlik gösterme TV ve radyo yayinlarina. Hepsi makyaz. Bir yandan biraz göz kirpiyor, diger yandan sopayi basiyor. Yani Almanlarin dedigi gibi “Butterbrott und Peitsche”, yani yagli ekmek ve kirbac.

“Demokratik Cumhuriyet” göle atilmis bir mayaya benzer. Nasreddin Hoca’nin dedigi gibi:„Ya tutarsa?” Hayir tutmayacak. Acik konusalim: KDP/YNK’den bize herhangi bir zarar gelmedi dedik. PKK’den de. O zaman niye PKK, KDP/YNK ile ittifaka gitmiyorda en azili düsmani olan TC ile gidiyor? Iste ben bunu anlayamiyorum. Yahu TC’den bize 83 yilindan bugüne kadar baski, sömürü, zulüm ve kan geldi. Cektigimiz acilar yetmiyor mu?

Bence PKK rotayi Kerkuk ve Musul’a cevirmelidir. Bakin bizim istedigimiz hersey iste orada. Petrol, iki tane Demokratik Parti ki bunlar bizim kardeslerimiz, demirci KAWA’nin cocuklari, yani sömürgeci degiller ve pesinde de ABD ve Israil. Peki daha ne istiyorsunuz? Bundan büyük güc mü olur? Firsat bu firsat degil mi? Israil ve ABD’ki dünyanin en gelismis ülkeleri. Simdi sen bunlarla masaya oturmayacaksin onlarin usaklari olan, seni baski altinda tutan TC ile oturmak istiyorsun? Bu hangi matiga sigar?

Bütün dünyanin komünistleri ve milliyetcileri uzlasiyorlarda siz neden o ac susuz cocuklarinizin hatiri icin de olsa uzlasmiyorsunuz? Yani yaninizda ayni kültürden insanlariniz oldugu halde gidip gidip en azili düsmaniniza gönül veriyorsunuz? Elbette savasin sonunda baris düsman ile olur. Ama senin düsmanin baris istemiyor. Taleplerini kabul etmiyor. AB’ye girsede yapmiyacak. Düsman ile uzlasilmaz, düsmana karsi savasilir. Kutsal kitaplar bile bunu böyle yazar.

Türkiye AB’ye girse Kürdistan’i Istanbul’un seviyesine getirebilecek konumda midir? Insanlarimiz dilini konusacak, kültürünü yasiyacak, ac karinla gezecek öyle mi? Zaten AB Kürd sorununa Insan Haklari ve demokrasi ile yaklasiyor. Sira ekonomiye gelince agzini kapatiyor. Cünkü eger Türkiye AB’ye girerse bu kendi basina AB’ye yilda 45 milyar Euro’ya mal olacak. Türkiye bu paradan ne kadar Kürdlere verir acaba? Ama ABD demokrasi ve ekonomi diyor. Iste bence isin canalici noktasi budur.

Ilkin Güney. Gerillarin hepsi bence ilkin Güney’e yönelmeliler ve KDP/YNK ile birlesip bogazina kadar silahlanmalidirlar. ABD ve Israil’de silah mi yok? Ve kendilerinden emin olduklarindan sonra bir refarandumla bagimsizligini bir Newroj’da ilan etsinler. Bakalim kim ne diyecek? Türkiye cit cikarmayacak, cünkü ABD, Israil ve bütün NATO’yu karsisina alacak. Araplarda saldirma cesareti göstermeyecektir…Ya gösterirlerse? O zaman her Kürd silah elde daga ciksin. Kürdler zaten ayakta. Kürdlerin kazanacak cok seyi var ama kaybedecek hicbir seyi yoktur. Binlerce yildir yasadigi topraklarda dilini dahi yasaklanan bir halkin kaybedecek daha nesi olabilir?

Güney’de yapilan bagimsizlik icin refaranduma imza kampanyasi icin tam 2 milyon imza toplanmistir. Daha ne istiyoruz?

Alan Lezan, Berlin – 6 Mayis 2001

Reklamlar

2 Yanıt to “Kürd Halki Özgürlük ve Bagimsizlik istiyor!”

 1. nurettin Says:

  slm
  ben bu yaz turkiyenin bir şehrinde
  bir tarlada amele olarak çalıştım
  bizi oraya getirende bizden di(o)
  bi akrabamla konuşuyorlardı
  konuştukları konu da şöyle başlıyor
  o diyor du ki
  va kurmanc amı hak dıkiye dedi (halepçe katliamını kastederek)
  bende fazla kurtçe bilmediğim için türkçe konuştum onlarla
  dedim ki kurtler ölmeyi ahk mı ediyorlar
  bizim kendi dilimizi konuşmaya hakkımız yok mu
  bak ben fazla bilmiyorum kurtçeyi
  peki biz bu tarlaya 6 yıl önce 7.5milyona çalışıyorduk(iç anadoluda bir yer)
  ama buranın insanı 15 milyona çalışıyordu.acaba buralılar şimdi nekadar alıyorlardır
  7 yıl önce karadeniz de bir yerde biz 5 milyona çalışıyorduk ama onlar 10 milyona çalışıyorlardı
  acaba karadeniz dekiler şim ne kadar alıyorlardır
  dedim bursmenbize hakarettir dedim
  işte bu yüzden bi okumak istiyoruz
  dedim ve bize çavuşluk yapan kişi ordan bana bir şey diyemeden çekip gitti birdaha dayanımda siyasete giremedi
  kurd halkına şunu diyorum alienizde allah askına bari 1 kişiyi okutun bu bile bize fazla gelir

 2. alanlezan Says:

  Sayin Nurettin,

  Türkler, Araplar, Farslar ülkemizi her yönüyle isgal ve ilhak ettiklerinden Kürdler okuma, kendini gelistirme olanaklarida tanimiyorlar.

  Diger yandan aslinda okuyan Kürdte cok, fakat baski ve sömürü altinda gelisemiyorlar. Onun icin yapilacak tek sey ilkin sömürgecileri Kürdistan’dan kovmak gerekiyor.

  Kürdlerin kendi kendisini yönetmedigi sürece okusanda okumasanda fark etmez diyecegim ama okumak, ögrenmek, egitim elbette en degerli seylerdir. Eger Kürdistan sömürgelestirilmeseydi bugün Kürdler muhakkak baska konumda olurlardi.

  Iyi günler dilegiyle …
  Alan Lezan


Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: