Bütün Halklar Kardeş Midir?

“Bütün ülkelerin işçileri: birleşin!” siyasi sloganı, Karl Marx ve Friedrich Engels’in Komünist Manifesto’sundan (1848) bilinen toplanma çığlıklarından biridir. Tüm ülkelerin proleterleri birleşin! Kelimenin tam anlamıyla “Bütün ülkelerin proleterleri, birleşin!”, ancak kısa süre sonra İngilizce’de “Dünyanın işçileri, birleşin! Zincirlerinizden başka kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok!” denilmiş ve bu ifadenin bir varyasyonu (“Bütün ülkelerin işçileri, birleşin”) de Marx’ın mezar taşına yazılmıştır. Sloganın özü, dünyadaki işçi sınıfı üyelerinin kapitalizmi yenmek ve sınıf çatışmasında zafere ulaşmak için birlikte çalışması gerektiğidir.

Engels tarafından “işçi sınıfının ilk uluslararası hareketi” olarak tanımlanan Uluslararası İşçi Federasyonu, Adalet Birliği’nin “Bütün insanlar kardeştir” sloganını “Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!” yapmış, ve bu Marx’ın ve Engels’in proleter enternasyonalizmi hakkındaki görüşlerini yansıtıyordu. Burada dikkat edilmesi gereken Marx ve Engels dünyadaki bütün insanlara arası kardeşliğin mümkün olmadığını fark ketmiş ve “Bütün insanlar kardeştir” sloganını “Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!” diye değiştirmişlerdir.

Ve gerçekten de “halkların kardeşliği” diye bir şey yoktur. Ayrıca bunun politik bir anlamı da yoktur. Kürdleri aldatmak için uydurulmuş bir sözdür ve önemli olan halklar arasında eşitliğin olup olmadığıdır. Türkler ve Kürdler kardeş ise o zaman bir kardeşinin devleti var ve bağımsızdır, diğerinin yoktur. Bu ne bicim kardeşliktir? Bir kardeş diğer kardeşe benim de senin gibi devletim olsun deyince inanılmaz derecede baskıya ve zulme maruz kalıyor? Bir kardeş dilini, kültürünü keyfine göre yaşarken, diğer kardeşe tüm bunlara müsaade edilmiyor ve hak aradıkları için hapishaneler yüzbinlerce işkence, baskı ve zulüm uygulanmış insanlarla dolu vs. Kürdlerin son 100 yılından beri Türk, Arap ve Fars’tan çektiklerini anlatmaya yüzlerce kitaba sığmaz. Bu nedenle ben çok kısa kesiyorum:

Yasadığımız dünyada halklar arası kardeşlik hiçbir zaman olmadı ve olmazda. Bu tür bir tez safsatadan ibarettir. Halklar arasında sadece çıkar ilişkileri vardır. Halkların kardeşliği veya Türk-Kürd kardeşliği, efendi ile kölenin, burjuvazi ile işçinin kardeşliği gibidir. “Halkların Kardeşliği” ve “İslam Kardeşliği” Kürdleri aldatmak için kullanılan içi boş sloganlardır. Halkların kardeşliği değil, halkların eşitliği söz konusudur. Ümmetçilik gibi bir şey varsa o zaman neden 63 Müslüman devleti vardır? Halklar arası kardeşlik olsaydı, dünyada yüzlerce millet olur muydu?

HDP neden halkların EŞİTLİĞİ demiyor? Ve Türk, Arap Farslarda olan her şeyin Kürdlerde de olmasını istemiyor? Bu bağnaz ve despot halkların Kürdistan’da işi nedir?

Alan Lezan || 17.05.2023

%d blogcu bunu beğendi: