Sömürgecilerin Herseyini Reddediyorum!!!

 

Kürd forumlarinda günlerce Türk yerel secimleri tartisiliyor, fakat birisi kalkipta yahu bu secimlerde Kürdlerin isi nedir demiyor.

Bir kere Ankara’dan bize baski, zulm, iskence ve kan geliyor.
Kürdler bunu bildikleri halde neden Ankara’dan halen umut bekliyorlar anlamiyorum.
Oysa bizim umudumuz Amed, Kerkük, Musul olmalidir.
Eger Kürdler birlesir kendi secimlerini yaparlarsa isterseniz esekler partisini seciniz umrumda bile degil. Ama Kürdistan’da Türk, Arap, Fars secimlerine katilmak basli basina bir felakettir.

Neden?

Cünkü bu komsu halklar Kürdistan’i sömürgelestirmis, ilhak ve isgal etmis, bize yapilmadik eziyet kalmamistir.

Ayrica Kürdistan hep tekrarladigim gibi bir ÜLKE ve Kürdlerde bir ULUStur. Bizim ne isimiz var Türkiye’nin Irak ve Iran’in secimlerinde? Ya da onlarin secimlerinin ülkemizde olmasinin nedeni nedir?

Nasil ki Almanya Rus’larin, Ingiltere ABD’nin, Italya Ispanya’nin secimlerine girmiyorsa, aynen öylede Kürdler Türkelerin secimlerine girmemeli, her firsatta bagimsiz olmak istediklerini dile getirmelidirler.

DTP’yi secen 2 milyon secmenin, ya da KDP/YNK’yi secen bir o kadar kisinin, yani toplam 8-10 milyon Kürd secmeninin secimleri boykot edip, biz kendi secimlerimizi yapiyoruz dedigini düsünün. Bundan sonra eger dünya basini 8-10 milyon Kürd bagimsizlik istedi, Kürdler isgalcilerin, sömürgecilerin secimlerini reddediyor derlerse kötü mü olur?

Iste bu bence en güzelidir!

Kimse bunu yapmaz demeyin. Ilkin herkes kendisinde baslamalidir. Ne istiyorsaniz üstü acik bir sekilde dile getirmelisiniz.

DTP’nin basi bir kere Türk, tabani ise cogu „cahil” Kürdlerdir.

Kürdler bilmiyormular ki, sömürgecilik sona ermeyinceye dek bu kavga bitmez. Bitmez cünkü sunulan bütün öneriler Kürdistan’da aclik, susuzluk ve sefaleti sona erdirmiyecektir.

DTP’nin ismi Demokratik Toplum Partisi’dir. Peki kimin demokrasisi, kimin toplumu? Bu baylar ve hanim efendiler görmüyorlar mi Kürdlerin cektikleri acilari?

Birde 2 milyon oy, 50 Miletvekili ile ne yapmayi düsünüyorlar? Baskan, Basbakan mi olmak istiyorlar?

Diger yandan Kürdlerin oylari neden Türkiye’nin geneli ile kiyaslaniyor ki? Kürdler kendi bölgesinde, kendi ülkesinde %70’in üzerinde oy almiyorlar mi? Bu oylar gelecekte cogalsa bile Türkiye geneli ile kiyaslanacagindan %7’yi gecmiyecektir. Peki %7 oy orani ile ne yapilabilinir? Olsa olsa dilenci konumuna düsersiniz ki, zaten DTP gibi partiler hak aramiyorlar, bilmem baris dileniyorlar, Türklere demokrasi dileniyorlar vs. Bunlarin demokratik haklardan baska MILLI bir talebi var mi?

 Sorun toprak ve devlet sorunudur, yani sorun MILLI bir sorundur! Bunu kavramayan bir Kürd ve bunun icin calismayan bir Kürd ölü bir Kürdtür. Isterse DTP %50 oy alsin, bosunadir.

 Hayir Arkadaslar!

 Biz hic kimseye yalvarip yakarmayacak, dilenmiyecegiz. Bizim hic bir halkin veya ülkenin egemenligi altinda yasama mecburiyetimiz yoktur! Onlar nereden geldiylerse aynen öylede defolsunlar. Bu baglamda ben bir Kürd olarak sömürcilerin basta secimleri olmak üzere onlara ait ne varsa, bayrak, dil, kültür ve onlarin HERSEYINI redediyorum.

 Sunuda ekliyelim; tek tek insanlarin bir dili konusmasi dogaldir. Ama Türkce’nin, Arapca’nin Farca’nin Kürdistan’da resmi dil olmasinida reddediyorum.

 Bu yaziyi okuyan her Kürd elini vicdanina koymali ve en az üc kez düsünmelidir! Benim ülkem isgal ve ilhak edilmistir diyerek bunu bilince cikarsin ve ben bu isgalci ve ilhakcilara karsi ne yapiyorum diyede kendisine sorsun.

Bazi arkadaslar yerel secimler ve genel secimler arasinda fark var diyorlar, genel secimler boykot edilsin ama yerel secimlere katilalim diyorlar. Bence her iki secim arasinda da hic bir fark yoktur, cünkü iki secimde sömürgecilerin secimleridir. DTP 91’lerden beri yerel secimleri kazandida ne oldu? Üniter bir yapiya sahip olan bir ülkenin, Ankara’da planlanan savas, kan, baski ve zulm mü sona erdi? Yoksa yerel secimleri kazanan Kürdlerin secimlerden baska kazandigi bir hak mi var? Devlet onlarin devleti, para pul onlarin elinde degil mi? Haydi federasyon olsa o zaman yerel secimlere evet derim ama üniter yapili fasist ve bagnaz bir devletin isgal ettigi Kürdistan’da onlarin her türlü secimlerine hayir!

Biz bu tür düsünceleri dile getirdigimizde bazi Kürdfler iste böyle reel politika yapilmaz, tüm bunlar bir hayaldir diyebilmektedirler. Oysa biz Kürdler icin en IDEAL bir durumu dile getiriyoruz. Varsin bizim böyle düsünmemiz simdilik hayal gibi görünsün. Hayalleri, düsleri olmayan bir insan ölü bir insandir. Öte yandan bizi hayatta tutan hayellerimiz, düslerimiz ve utopyalarimizdir. Eger reel politika yapmak korkudan Kürdlerin bas düsmani olan kemalizmi savunmaktansa ben sahsen hayal yapmayi yeglerim, en azindan dogruyu söyledigim icin vicdanim rahat olur.

Alan Lezan, 10. Mart 2009 – Frankfurt am Main

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: