Y€$ Ülkeleri ve Kürdistan!

US-Baskani Sayin George W. Bush’un Avrupa gezisi cok önemliydi. Sayin Bush Avrupa icin: „Bizi dünyada hic bir güc bölmeyecektir” dedi.

Dünyada basindan beri kapitalist sisteme „Y€$” diyen, kapitalist sistemi en iyi uygalayan su an dünyanin en gelismis ülkeleri olan Rem Koolhas’in deyisiyle „Y€$” ülkeleridir.

Bunlar sirasiyla;

Japonya (Yen) Y

Avrupa (Euro) E

ABD (Dollar) $

ile dünyayi yöneten devletlerdir. Diger tarftan büyük bir hizla gelisen eski “sosyalist” bloktaki Cin, Rusya ve bagimsiz gelisen Hindistan olusturuyor.

Bir yandan „Y€$” ülkeleri, yani Japonya, Avrupa, ABD, diger yandan Cin, Rusya, Hindistan birbirleri ile ekonomik rekabett icindedirler. 21.yüzyil da Orta Dogu’daki nufuz alanlarina ve zenginlik kaynaklarina kim hakim olursa o ülkeler en cok geliseceklerdir. ABD simdilik Orta Dogu’ya hakimdir ve bu yüzyilda en cok gelisende ABD olacaktir.

Bildigimiz gibi Avrupa’da Fransa ve Almanya ABD’nin Irak’a askeri müdahalesine karsiydilar. ABD icin sorun kendisi yarattigi Saddam rejimini devirmekten öteye bölgeyi kusatmakti ve de etti, fakat bunu AB ve NATO ülkeleri olan Fransa ve Almanya istemiyordu, cünkü ABD’nin Irak kusatmasi bu ülkelerin cikarlari ile celisiyordu. Burada Almanya ve Fransa savasa karsi cikmis, fakat Rusya ve Cin ilede birlesip müdahale edemiyordu, cünkü Fransa ve Almanya birer NATO ülkeleriydiler. Kimine göre ABD’nin Irak’a saldirisi bir ücüncü dünya savasinin baslangiciydi. Ama yeni kutuplasmada görüyoruz ki böyle bir tehlike yoktur. Öte yandan Bati’da, Cin’de, Hindistan ve Rusya’da dünyayi onlarca kez yok edecek kadar silah vardir. Olasi böylesi bir savas bütün bu ülkeleri icin intihar etmek demektir ve böylesi bir savasi kazanan olmayacaktir.

Bir ücüncü dünya savasi olsa olsa bu bloklar arasinda olur, ama bildigimiz gibi eski “sosyalist” blok simdi kapitalistlesmis ve proleterya diktatörlügünden demokratiklesmislerdir. Cin her ne kadar ben sosyalistim diyorsada ekonomik yapisi tamamen kapitalisttir. Ve Sayin Bush’in Avrupa gezisi AB ile arsindaki o kücük celiskiyide kaldirmis bulunuyor.

Uzay, iletisim ve demokratik devrimler caginda yasiyoruz. Zenginlik kaynaklari nedeniyle yerel savaslar olsada bu eskisi gibi büyük bir önem tasimiyor. Bati’da ileri de alternatif enerji kaynaklari gelistirilecek, yerel savaslarin olmasina sagliyacak bütün nedenlerde ortadan kaldirilacaktir.

Gorbacov’un Rusya’da yaptigi Perestroika ile reel sosyalizm yenik düsmüs, demokrasinin önü Dogu blokta acilmis, kapitalizm „zafer”le cikmistir, fakat dünyanin bir cok ülkesi halen kapitalizmini tamamlamamistir. Iste bu demokratik devrimler caginda Kürdistan’da olacak demokratik bir devrim, özgürlük ve bagimsizlik belkide dünyada olacak diger demokratik devrimlerinin basini cekecektir.

Kürdistan artik yanliz degil, Kürdistan tavrini dünyanin en gelismis ülkeleri olan „Y€$” ülkelerinden yana koymus, Kürdistan „Y€$” ülkelerinin ayrilmaz bir parcasi olmustur. Kürdistan bu yüzyilda demokratik devrimini tamamliyacak, sömürgecilige tamamiylen son verecek, „Y€$” ülkeleri, Rusya, Cin ve Hindistan ile dünya’nin asil problemlerini cözmek icin yerelden evrensele calisacaktir.

Su anda dünyada yedi milyara yakin insan yasiyor. 2025 yilinda bu sayinin 8.5 milyara cikilacagi düsünülüyor. 1950′den 2050′ye kadar Afrika nüfusu on daha fazla olacaktir. Ilerki asamalara sehirlerdeki insan sayisi köylere nazaran iki bucuk kere hizlica büyüyecektir. Dünya’nin 22 sehri 9 milyondan fazla insan yasarken, 2015 senesinde bu sayi 31 cikacak. Dünyanin 5 sehri bugün 15 milyonun üzerinde nüfusu varken, bunlarin sayisi 2015 yilinda 15′e yükselirken 11 Asya’da olacak. 2025 yilinda dünya capinda 100 kadar cirkin beton binalardan olusan 100 milyonu askin insanin yasiyacagi sehirler olacak. Dünyada dogan cocuklarin ücte ikisi (3/2) sehirlerde dogacak. Su an dünyada 400 bini askin insan sadece su ve sehir (cevre) kirliliginden ölüyor. (Kaynakca: http://www.stadtentwicklung.berlin.de | juni 2000 | X.Jahrgang | ISSN 1432-3222)

Dünyada olan tüm bu problemlemlerin cözümünü dünyanin tek bir ülkesi veya tek bir parti cözemeyeceginden, „Y€$” ülkeleri, Rusya, Cin, Hindistan ile birlikte bir yandan ekonomik rekabette girerken diger yandan birbirlerine yanasacak ve bu global problemlere cözümler ariyacaklardir. Bu nedenle ücüncü bir dünya savasi olmayacak, silahlanmaya verilen bütün paralar ileride insanlar icin harcanacaktir.

Kürd örgütleri bundan böyle aralarindaki ufak tefek sorunlari bir kenera birakip, özgürlük ve bagimsizlik icin bir an önce birligini saglayarak modern dünya ülkelerinin yaninda onurlu yerini almalidirlar. Kürdistan’in özgürlük ve bagimsizligini global dünya problemleri gibi bir parti veya örgütün cözmesi mümkün degildir. Kürdistan sorunu her Kürd’ün sorunu oldugu icin ancak hepsi beraber cözebilirler.

Alan Lezan, Berlin – 12. Mart 2005

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: