İnternet Kürdler İçin Büyük Bir Nimettir!

İnternet Kürdler için büyük bir nimettir, çünkü internet üzeri Kürdler çok iyi ve hızlı bilinçleniyorlar. Şimdi denilecek ki, sömürgeci devletler de internet kullanıyor, ne olmuş yani? Doğrudur, onların interneti kullanmasıyla Kürdlerin kullanması arasında büyük bir fark vardır. Onlar zaten her istediklerini TV’lerinde, onlarca günlük gazetelerinde vs. söylüyorlar.  Güney Kürdistan hariç diğer parçalarda bu tür olanaklar Kürdlere maalesef yoktur.  

Bundan 40 yıl önce, bir bildiri dağıtmak için karda kışta, yazın sıcağın da bir köyden diğerine koşturup dururduk. Bildiri, gazete dağıtmak, çok zahmetli bir işti. Simdi ise sıcacık evimizde oturuyoruz, cay kahvemizle dünyanın diğer ucundaki insanlarımızla sohbet ediyoruz, bol bol yazışıyoruz. Bu çok çok güzel bir şeydir!

Sömürgeciler bizim sitelerimizi, sosyal medyayı engelleseler de, WhatsApp, Signal, akıllı telefonları ve E-Mailleri engellemeleri mümkün değil. Cağımızda muazzam gelişmiş iletişim araçları (daha da gelişecek) sanki Kürdlerin bağımsızlaşması için yapılmış. 

İnternet, sosyal medya örneğin Kürdleri bütün dünyada birleştirmekle kalmamış, örneğin Türklerin 100 yıllık asimilasyon politikalarını yerle bir etmiştir. Güney Kürdistan ileride tam bağımsız ve bütün Kürdlerin kıblesi olursa, işte o zaman gerçekten de 21. yüzyıl Kürdlerin yüzyılı olacaktır.

Alan Lezan | 09.06.2021

%d blogcu bunu beğendi: