İnternet Kürdler İçin Büyük Bir Nimettir!

Internet Kürdler için büyük bir nimettir, çünkü internet üzeri Kürdler çok iyi ve hızlı bilinçleniyor.  Simdi denilecek ki, sömürgeci devletler de internet kullanıyor, ne olmuş yani? Doğrudur onların interneti kullanmasıyla Kürdlerin kullanması arasında büyük bir fark vardır. Onlar zaten her istediklerini TV’lerinde, onlarca günlük gazetelerinde vs. söylüyorlar.  Güney Kürdistan hariç diğer parçalarda bu tür olanaklar Kürdlere maalesef yoktur.  

Bundan 30 yıl önce, bir bildiri dağıtmak için bir köyden diğerine koşturup dururduk. Bildiri, gazete dağıtmak, çok zahmetli bir isti.  Simdi ise sıcacık evimizde oturuyoruz, cay kahvemizle dünyanın diğer ucundaki insanlarımızla sohbet ediyoruz, bol bol yazışıyoruz. Bu çok çok güzel bir şeydir!

Sömürgeciler bizim sitelerimizi, sosyal medyayı engelleseler de, WhatsApp, Signal, akıllı telefonları ve E-Mailleri engellemeleri mümkün değil. Cağımızda muazzam gelişmiş iletişim araçları (daha da gelişecek) sanki Kürdlerin bağımsızlaşması için yapılmış. 

Güney Kürdistan’ın tam bağımsız olması an meselesidir. Kuzeyin durumu şimdilik belirsizdir. Bati ve Doğu Kürdistan belli bir statü elde edecekler ve çok ileriki yıllarda bütün parçaları kapsayan Kürdler arası bir federasyon mümkündür. 

Falcı değilim ama 21. yüzyılın Kürdlerin yüzyılı olacağını düşünüyorum.

Alan Lezan | 09.06.2021

%d blogcu bunu beğendi: