Bilim, Teknoloji ve Kürdler!

Kürdlerde en büyük eksiklik okuyup yazmamalaridir.

Kürdleri okuma ve yazmaya nasil tesvik edebilir, bilim ve teknolojiyle nasil tanistirabiliriz?

Sözlü edebiyat ile tarih yazilmaz. Almanlarda bir özdeyis vardir, söyle ki: „Wer schreibt, der bleibt!” Yani yazan kalicidir.

Bildiginimizi kaleme döküp! Blogg/Websitesi yapmali, bolca kitaplar yazmali, görsel alani cok iyi kullanmaliyiz.

Bazi arkadaslar soruyorlar; Uzay, iletisim Cagi ne zaman basladi? Önemli bir soru.

Bana göre bu cag ilk satallitin 1957 yilinda uzaya yerlestirilmesiyle basladi. Ondan sonra insanlar satellitler üzeri tüm dünyaya yayin yaptilar ve insanlarda global dünya görüsü gelisti. Insanlar uzaydan dünyaya baktilar, kendilerinin bir dünyasi, sadece bir dünyasi oldugunu gördüler.

Yani dünya sadece insanlar, hayvanlar ve bitkilerin yasadigi bir cenetti. Insanlar arasindaki sinirlar yoktu, ülkeler yoktu, var olan kültürlerdi ve insanlarin hepsi Homo Sapienslerdi.

Uzay, Iletisim Cagi 1990 larda bilgisayarin her kesin evine girmesiyle doruga ulasti. Artik isteyen dünyanin öbür ucundaki digeriyle konusuyor, konferenzler yapiyor, birey cok önemli oluyordu, örnegin herkesin bir websitesi vardi, herkes istedigi sekilde kendisini digerlerine sunuyordu.

Uzay, Iletisim cagi ne zaman sürecek bilemeyiz ama bu enformasyon aglari git gide genisleyecek. Esasini söylemek gerekirse biz daha baslangictayiz, daha yeni yeni bir mail gönderebiliyoruz, chatlesiyoruz, konferenzler yapiyoruz.

Bu bakimdan despot ülkelerinin eli ayagi baglanmistir. Bu cagda despotizm, sömürgecilik ve feodalizm yerle bir olacak, birçok ülke demokratik devrimini tamamlayacak, Kürtlerde özgür ve bagimsiz olacaktir. Yani her sey Kürdlerin lehine gelisiyor. Bilim ve teknoloji hizmetimizde!

Internet  dünyanin en büyük kütüphanesidir. BILIM ve bilmek icin okuma yazma yeterlidir. Neden bir okuma yazma seferberligi baslatmiyoruz? Sömürgeciler bilincli olarak halkimizi “cahil” birakmislar, okuma yazmadan yoksun birakmislar ama diasporadaki Kürdler Bati’nin üniversitelerin de rahatlikla okuyabilirler, okumalidirlar … Ülke icerisindeki halkimizin olanaklari olmayabilir ama diaspora icin bunu söyleyemeyiz. Okuma yazmayi kültürlestirmeliyiz.

Bu baglamda:

a) Ölesiye okumak, arastirmak ve yazmak,
b) Dört elle bilim ve teknolojiye sarilmak, bilim ve teknolojinin nimetlerinden yararlanmak,
c) Sömürgecilere bakip onlardan hak dilenecegimize, (sömürgecilerden bize sömürü, baski ve zulümünden baska bir sey gelmez!) Güney, Dogu ve Bati Kürdistan’a bakip onlardan ögrenmek onlar ile bütünlesmek!

Gerisi sürec meselesidir.

Alan Lezan, Frankfurt am Main – 28 Ocak 2008

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: