Matriarchat/Patriarchat ve Feodal-Kürd Erkegi

 

Erkegin kadinlar üzerindeki (patriarchat) veya kadinlarin erkekler üzerindeki (matriarchat)  egemenligi bazi hayvanlardaki gibi tabii mi yoksa sonradan olan sosyalizasyonla birlikte suni mi?

Hayvanlardaki gibi dedim, cünkü insanlarda düsünen hayvanlardir ve örnegin Elefantlarda disi olani, ya da Chimpanzeelerde disiden kudretini alan erkek öncülük yapar. Onlar bunu icgüdüsel yapiyorlar.

Insanlarda anlasilan karisik bir form vardir. Ilkin kadinlar erkekler üzerinde,  sonrada erkekler, kadinlar üzerin de egemenlik kurmuslar.

Sinifli toplumlardan beri kadinlar erkeklerin egemenligi altinda yasiyorlar. Buna da is ayirimi neden olsa gerek. Kadinlar cocuk yapip; cocuk, ev ve bahce isleriyle ugrasirken, erkek ok ve yay ile avlanmaya gider. Bu durum halen günümüze dek devam eder. Yani bu olay genetik degil sunidir ve istenilse her an yine terkedilebilinir.

Bu karisik form Bati’da bir cok insan tarafindan gerceklestiriliyor.

Bilindigi gibi Bati’da cogu kadinlar cifte sömürülürken, yani kadin hem normal calismaya gider, hem de evde ev islerini görür, alis veris yapar vs. Orta Dogu’da kadinin hic bir hakki yoktur. Orta Dogu’da kadin erkegin kölesidir.

Kadinlarin erkekler ve erkeklerin kadinlar tarafindan yönetilmedigi, ikisin de tam esit oldugu bir toplumun olacagina inaniyorum. Bu bugün veya yarin olmaz ama gelecekte, belki 100-150 yil sonra olmasi mümkündür. Aslinda bu yaziyi okuyan her Kürd erkegi kendisinden baslayabilir.

Kadinin yasami en önemlisiydi, cünkü dogum veya reproduktion yapmasi kendisini adeta kutsallastirmisti. Erkegin avci olusu ve fiziksel yetenekleri onlari bütünlestridi. Biri digerinin hizmetindeydi.

Ay kadinin simgesidir. (Menstruation=28 gün) Moon, Month, Menstruation takvimi ve yasami yaratan kadin icin söylenmistir.

Günes erkegin simgesidir.

Cok  eski kültürlerde kadin ve erkek arasinda bir  harmoni vardi, cünkü bunlar zit degil, birbirini bütünleyici varliklardi, biri digeri olmadan yasayamazdi.

„Yin + Yang”, „Alpha + Omega” gibi eski Orta- ve Güney Amerika’da yerli halklarinda kadin ve erkegi dile getiren, onlarin zit degil, bütünleyici oldugunu vurgulayan premonotheik toplumlarin sebolleridir.

Sonradan erkeklerin cilginlasmasiyla “territorial pissing” ve monotheist dinlerin ortaya cikmasiyla kadinin degeri düsüyor.

Bizim toplumumuzda yani Kürdistan’da kadinin hic bir hakki yoktur. Bunu ben tabii genel anlamda söylüyorum ama istisnalar her ülkede vardir.

Sorun bence sadece feodalizm ve sömürgecilik degildir. Sorunun asli biz kendimiziz. Kürd erkegi kendisi her yürüyüste, seminerde vs. en önde yürür, secer ve secilir, fakat is esine, kizina, kiz kardesine geldi mi istemez. Tabii bu bir kültürel sorundur. Senin kizin katilim saglar en önde yürürse baskalari ne der? Bizim toplumumuzda hem erkekler hem de kadinlar hep baskalarinin ne dedigi icin yasarlar. Uzun bir konu. Detaylariyla yazmaya kalksak bir kitap eder. Kisa keselim: Kürdistan’da bir zihniyet devrimi yapmak sart!

Alan Lezan, Frankfurt am Main – 09. Mayis 2008

%d blogcu bunu beğendi: