Kürdlerde Erkek ve Kadin Iliskileri!

Interneti taradigimizda „Kadin ve Erkek Iliskileri“ basligi altinda cok yazi bulacaginizdan ben detaylara girmeden sadece bu konuyu tartismak icin bir kac not düsecegim.

Ilk basta bir insanin dogadan polygam mi, yoksa monogam mi oldugu kesin bilinmiyor. Bazi ciftler var ki, kücük yasta tanisirlar, ergenlik caginda evlenirler ve ömür boyu beraber yasarlar. Bazilari da bir partnerden bir partnere degistirerek evlenmeden, bazen cocuk yaparak yasarlar. Bu tür bir yasam bicimi daha cok Bati Toplumu’nda vardir. Cogunlugu Müslüman olan Kürd Toplumu’nda bazen cocuk yasinda, bazen ergenlik caginda evlenme vardir. Kürd Toplumu’nda Bati’da ki gibi arkadaslik yoktur. Cünkü İslam toplumu, gayri mesru kadin-erkek iliskilerini büyük günahlardan sayarak bu tip hareket ve davranislara sopa ve recm gibi siddetli cezalar getirmis, bu isin faillerine hor ve hakir gözle bakmis, toplum tarafindan dislanmasi gerekli kimseler olarak telakki etmistir. Islam toplumu; “namusa” ve “irza”, korunmasi vacib olan “deger” nazariyla bakar. Bu hususta ne bir münakasayi ne de bir cedeli kabul etmez. Irz ve namusu koruma ugrunda mal ve canin istenerek feda edilmesini, herhangi bir özür ve bahaneye yer vermeksizin gerekli görür.

Ayrica toplumun kadin ve erkek iliskilerine sadece lezzet alma ve yararlanma ile sinirli olan bakis acisini, icgüdünün doyumu icin zevk almanin ve yararlanmanin dogal ve gerekli bir is oldugunu reddeder. Namus Islam Toplumu’nda maalesef kadinlarin bacaklari arasinda aranir. Oysa “namus” denilen sey özbilinc ve güclü iradedir ve kadinlarin kendileri ruhlarina ve bedenlerine sahip cikmasiyla olur.

Ben kendim Avrupa’da yasiyorum ve Alevi kökenli bir aileden geldigim icin benim Avrupalilar ile uyum saglamam zor olmadi. Bundan 20 yil once Lizabon’a gitmistim ve orada Marisa adinda bir kizla tanistim. Genctik, asik olduk ve o bu iliski icin Marisa Berlin’e tasindi.  5 sene beraber kaldik sonra ayrildik. O baskasini buldu simdi evli ve bir cocugu var. Ben de Sevgi isminde Dersim’li bir kadin ile tanistim, asik olduk, beraber kaldik ama Sevgi  extrem kiskanc oldugundan ben onu cok sevmeme ragmen terketmek mecburiyetinde kaldim.

Sevgi ile beraber oldugumuz dönem de benim Marisa ile aram cok iyiydi ve güzel anlasiyorduk. Sonra Sevgi Marisa’ya telefon etti ve onun beni bir daha aramamasini sölüyerek benim ve Marisa arasindaki iliskiye son verdi. Sevgi’nin bu tavri örnegin, Bati’li düsünmesine ragmen bence cok tipik Orta Dogu’lu bir Müslüman kadinin tavriydi.

Bir örnek daha:

Benim Jürgen ve Martin diye iki arkadasim var. Jürgen’in kiz arkadasi Martin’i begendi ve simdi onunla beraber ama Jürgen’de ayni zamanda onlarin arkadasidir ve bunlarin hepsi kendi arlarinda sanki hic birsey olmamis gibi cok iyi anlasiyorlar ve bayagi iyi arkadastirlar.

Biz de ise ben 12 yildir görmedigim Marisa’yi internette kesfettim ve bir mail gönderdim diye annem kiyamet kopardi. Vay sen ondan ne istiyorsun, o evli ve bir cocugu var. Valla benim Marisa’dan bir istedigimde yok, sanirim onunda yok ama bizim güzel bir arkadasligimiz vardi. Sevgi’nin kiskancligi yüzünden son verdik. Ben onunlan neden görüsemiyecekmisim  ki? Hem sonra bu benim özel hayatim degil mi?. Onlara ne oluyor?

Iste Kürdlerde ve Müslümanlar da böyle!

Benim Leyla diye bir kuzenim var. Firinda satici. Leyla sunu diyor: „Ben olsam firinin kapisina; Buraya Marokkolar ve Türkler girmesin!“ diye yazarim. Cünkü bunlar cok dedikodu yapiyorlar. Ben bir kadin olarak elbette müsterilerlen konusacagim, belki bazilarini taniyorum sokakta görünce selam veriyorum. Iste hemen bir erkek bir kadinla konustu mu ne diyorlar? Erkek kadinin isini bitirdi diyorlar. Hangi is, neyin isi bilinmez. Is bitirmek öyle kolay mi acaba?

Valla ben de Kürd Toplumu’na sasirdim kaldim. Bir birey, ya da bir kadin vucuduyla istedigini yapar. Bu onun özel yasamidir. Bu baskalarini neden ilgilendirir bir türlü anlayamiyorum. Ben istersen her gün bir partner degistiririm. Bundan baskasina ne? Bu benim özel hayatim degil mi?

Müslümanlarda, Kürdler de ille de herkes herkesin isine burnunu sokacak.

Benim Kadin-Erkek iliskileriylen önerim su:

Dünyanin neresinde olursa olsun eger bir erkek kadini, ya da bir kadin erkegi istiyorsa son söz kadinin olsun. Erkek kadina baksin ama yiyecek sekilde degil. Insanca baksin. Erkek kadina bakar, eger kadinda geri bakmiyorsa erkek o zaman kadini hic rahatsiz etmesin. Eger kadin o kendisine bakan erkek ile tanismak istiyorsa bir göz kirpsin oldu bitti.

Erkekler zaten genelde bir „güzel“ kadin gördüler mi yok demezler. Ama kadin böyle degildir sanirim. Kadinlar daha cok cocuguna, ailesine baba ariyorlar. Bu onlarin dogasidir. Bu nedenle herkesin zaten herkesle yataga gitmesi mümkün degildir. Asik olussaniz o zaman problem nedir?

Sex Kürd toplumunda bir tabudur. Oysa bir insan bir kadin ve erkegin dogal sevgisiyle dünyaya gelir. Yani sex olmazsa bizde olmayiz. Diger yandan sex ayni zamanda zevk icin yapilir ve kötü hic bir yani yoktur.

Eger bir toplum da kadin  toplumun her alaninda esit sekilde yerini alamamis, özgür degilse o toplumun gelismesi mümkün degildir. Eger Kürdistan’da kadinlarimiz halen sömürülüyor, eziliyor, horlaniyor ve baski altindaysalar bunu sömürgecilikten degil feodal islam kültüründe aramak lazim diye düsünüyorum.

Bir insanin özel hayati kutsaldir. Bir insan baskasini rahatsiz etmeden herseyi yapmada tamamen özgür olmalidir diye düsünüyorum. Onun icin Kürdistan’da bir zihniyet devrimi yapmamiz sarttir ama arkadaslar nedense bu tür konulari hep gecistiriyorlar, tartisip örgütlenmiyorlar. Iste bu zaafi en kisa zamanda gidermemiz gerektigini düsünüyorum. Eger bir Kürd erkegi kendisine reva gördügü herseyi -hele sex konusunda- kizkardesinine de reva görüyorsa o zaman Kürd kadini özgürdür diyebiliriz. Tabii kadinin özgürlügünü sadece sexüell özgürlüklere indirgemek yanlistir. Kadinlar erkeklerlen hayatin her alaninda ESIT haklara sahip olmak mecburiyetindedirler.

Alan Lezan, Frankfurt am Main – 7. Mayis 2009

%d blogcu bunu beğendi: