Güney Kürdistan’ı Gözümüzün Nuru Gibi Korumalıyız!

Maalesef yıllardır KDP ile YNK arasında bir iğrenç iktidar kavgası vardır! Kim daha çok nerede, ne kadar pay alır! Eğer böyle olmasaydı örneğin Bağdat’a Cumhurbaşkanlığı için iki aday göndermez ve Kürdistan’ın geleceğine ilişkin müşterek siyasi bir stratejileri olurdu.

Başından belirtmem gerekiyor ki, ben Kürdistan’ın devletleşmesini ve bağımsızlaşmasını savunan her kesi (kişi, parti, kurum, kuruluş vs.) cani gönülden destekliyorum. KDP bunu yaparsa KDP’yi, YNK veya PKK vs. bunu yaparsa onları desteklerim. Çünkü Kürd ulusunun çıkarları; Her türlü parti, örgüt, kurum ve kişilerin üstünde ve ötesindedir.

Kürdistan’ın çıkarlarından bir tanesi ve en önemlisi devletleşme ve bağımsız olmaktır. Bu nedenle bu amaca ulaşmak için şu an var olan bütün partilerin farklılıklara rağmen uzlaşması gerektiğidir. Eğer Kürd partilerinden birisi bu talebe karşı çıkıyor ve dahası Kürdlere karşı savaşıyorsa o parti veya kişiler açıkça ihanet içindedirler. Kürdistani Kürd partileri birbirlerine karşı “düşmanlık” yapacaklarına; taviz vermelidirler, çünkü ancak böyle konsensüs oluşur.

Burada en büyük iş Güney’de iki büyük parti olan KDP ve YNK’ye düşüyor.

Maalesef KDP ve YNK kendi parti çıkarlarını Kürdistan’ın çıkaranlarından daha üstün tutuyorlar ve dolayısıyla birbirlerine taviz verip en acil sorun olan devletleşme ve bağımsızlık hedefinde uzlaşmıyorlar.  

Peşin söyleyeyim:

Eğer bu durum 5-10 sene devam ederse, başta federasyon olmak üzere, birçok elde edilmiş kazanımları kaybedeceğiz.

Bu durumda sorumlu sadece YNK olmayacak, aynı zamanda KDP’de yeterince YNK’yi ikna etmediği, konsensüs oluşturmadığı için suçlu olacak ve Güney’de Kürdler 1992 öncesi konuma dönecekler.

Böyle bir durum bütün Kürdler için bir felakettir!

Sömürgeci devletler dünyaya: “Biz demedik mi Kürdler kendi kendilerini yönetemez!” diyerek bizimle alay edecekler.  

Kürdler ne yapıp yapıp Güney Kürdistan’da, Bağdat’a ve bütün sömürgeci devletlere karşı tek yumruk tek yürek olmalıdırlar ve bir an önce kendi aralarındaki sorunları masaya oturup çözmelidirler. Bunu yapmadıkları takdirde büyük kaybedecekler.

Bu nedenle her ne pahasına olursa olsun, özgür federal devletimiz olan Güney Kürdistan’ı gözümüzün nuru gibi korumalı, desteklemeli ve bağımsızlaştırmalıyız.  

Alan Lezan | 23.02.2022

%d blogcu bunu beğendi: