Özgür ve Demokratik Kürdistan Portresi

Mayıs 6, 2023

Kürdistan’ın bağımsızlığı bir 21 Mart günü ilan edilsin. Gecenin gündüz ile eşit olduğu, kuşların öttüğü, renge renk çiçeklerin açtığı, atmosferin tertemiz koktuğu güzel mi güzel bir gün de olsun.

Şehitlerimiz uyansın! Zalimler, zulüm edenler, yobazlar, yalancılar, demagoglar, iftiracılar, suçlamacılar kahrolsun, bir daha gelmemek üzere yere gömülsün.

Bilim olsun, sanatın her türlüsü ve en kültürlüsü.

Güzel şehirlerimiz olsun. Otonom evlerimiz; Güneşten enerjisini, yağmurdan suyunu, uydular üzeri iletişim alan. Güzel bahçelerimiz olsun. Tertemiz meyve ve sebzelerimiz; kirli suyun süzgeçlendiği arıtma tesisleri olsun.

Elma, armut, üzüm, Dicle, Fırat, Kerkük, Musul, Amed ve bütün zenginlik kaynaklarımız ile birlikte Kürdistan’da olan her şey bizim olsun.

İthalat sınırlı, ihracat çok olsun.

Atmosferi kirleten arabalar, uçaklar, fabrikalar zaruri ihtiyaç dışında olmasın. Otobüs, tramvay, telefon, internet, müze ve sergiler bedava olsun ve taxi çok ucuz olsun …

Sinema, tiyatro, kitap ve yemekler ucuz olsun.

Ağır sanayi yerine hizmet sektörü olsun.

Bütün yollar deniz sahilindeki gibi kumluk olsun. Yalın ayak bir tarih eserden diğerine koşturacağımız yollar olsun. Böylece herkes spor yapsın.

Hak, hukuk, adalet ile dünyanın en güzel demokratik düzeni olsun. Düşünceye sonsuz saygı gösterilsin. Hiçbir kimse başka düşündüğü, yediği içtiği, giyip kuşandığı için horlanmasın veya dışlanmasın, düşünceye kurşun sıkılmasın.

İnsanın onuruna dokunulmasın!

Herkesin herkese bir selamı olsun. Sevgi, bolca sevgi… Saygı olsun!

Alan Lezan, Berlin – 21 Mart 2001

Reklam

2 Yanıt “Özgür ve Demokratik Kürdistan Portresi”

 1. Harpagos Says:

  Anlamadım, siz burda ironimi yapıyorsunuz yoksa gerçekten arzu ettiğiniz bir ütopyamı bunlar?.
  Diğer yazılarınıza oranla çok naif düşmüşde ondan yani.

 2. alanlezan Says:

  Merhaba Jan,

  Benim bu sitedeki yazilarim hem ironi hem de gercektir.

  Ironi, cünkü Kürdistan’in bagimsiz olacagini, güzellesecegini biz simdi ancak “hayal” edebiliriz … Tabii su forumlardaki Kürdler arasi hakaret ve küfürü, Güney’deki yolsuzluklari ve PKK icerisindeki bütün kötülükleri gördükce buna birde dört fasist, gerici ve dünyanin en despot ülkelerini katalim, o zaman bu düsünceler bir hayal, bir utopya gibidir. Ama bilim ve teknolojinin, iletisim araclarinin muazzam gelismesi Kürdlerin önünüde acacagindan ben bazen iste böyle “naif” düsünüyor ve Kürdlerin bagimsizlasacagina, dünyanin en güzel ülkesi olacagina “inaniyorum”.

  Istersen 30 veya 40 yil sonra görüselim!!:-)) Bu siteler ben yasadikca öyle kalacaklardir … Kürdlerinde diger dünya halklari gibi gelisecegine inaniyorum. Zaten kim yerinde sayiyor ki, Kürdlerde saysin? Simdilik hersey Kürdlerin lehinedir. 1970’lerde Kürdler Türkiye’de kendine Kürd diyemiyorlardi, Türkiye denilen o suni yapmacik ülkede Kürd diye bir halkin varligi bile taninmiyordu, simdi ise bütün dünya Kürdleri taniyor, konusuyor. 30 yil önce bunun bugün böyle olacagini kim düsünürdü?

  Ya da Nelson Mandela’nin hapiste cikip Güney Afrika’nin baskani olacagini kim 40 yil evveli düsünürdü? Ya da Berlin’in Belediye Baskani’nin escinsel olabilecegini kim düsünürdü ki Berlin’de, Almanya’da escinseller kendisine escinsel demekten korkuyorlardi. Simdi escinseller, el ele öpüserek Almanya’nin sokaklarinda dolasiyor ve evleniyorlar. Bundan on yil evveli kim ABD Baskani’nin bir siyah oldugunu düsünürdü? Ama bugün tüm bunlari sanki en dogal seymis gibi kabul ediyoruz degil mi?

  Ayrica Kürdlerin simdilik üc büyük partisi, onlarca televizyonu, günlük gazeteleri, siteleri, forumlari ve burada saymakla bitiremiyecegijm dergi ve kitaplari vardir ki, PKK hareketi 250 genc ve ögrenciyle basladi, bu hareket (ihanetciler disinda – hepsi insanimiz) 30 yil sonra milyonlara ulasmistir ve bu böyle devam edecektir. Iste tüm bunlardan hareketle gelisen Kürdlerdir diyorum, yeterki Kürdler bilim ve teknolojinin nimetlerinden yararlanmasini ögrensinler.

  PKK odur savasmaktan vazgeciyor ve böylelikle demokratik örgütlenmenin, TC’nin bölgede PKK’yi bahana göstererek yaptigi soykirimida sona erecektir. Insallah bundan böyle Kürd cografyasinda savaslar olmaz!

  Kürdistan bence gelecek yillarda cok güzel seylere gebedir. Simdiki asil sorunu Kerkük ve PKK olusturuyor. Bunlarda zamanla giderilecektir.

  Dogrusunu söylemek gerekirse ben cok umutluyum, cünkü 35-40 milyon halki yok etmek mümkün olmadigi gibi, bu halk cok zor sartlar altinda bugünlere gelmesini becermisse, gerisinide getirecektir. Benim buna inancim tamdir. Asil önemli olanda budur. Eger Kürdlerin %10 nu benim gibi Kürdistan’in bagimsizligina inanir ve onun icin gece gündüz mücadele ederlerse o zaman hic bir sorunda olmaz.

  Selam ve sevgilerimle
  Alan Lezan

  Frankfurt am Main – 26. Subat 2009 – 14:37


Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: